Duży wpływ na poprawę miał pozytywny wynik postępowania arbitrażowego z Gazpromem. EBITDA, czyli wynik operacyjny powiększony o amortyzację, wzrósł o 9 proc., do 5,5 mld euro.
Zysk RWE spadł jednak o 38 proc. w ujęciu rok do roku, sięgając 979 mln euro. Było to spowodowane głównie utrzymującymi się niskimi cenami hurtowymi energii elektrycznej na europejskich rynkach (ich znaczący spadek nastąpił w ciągu ostatnich dwóch-trzech lat). W efekcie holenderskie aktywa wytwórcze RWE straciły na wartości 800 mln euro, obniżając wynik finansowy całego koncernu.
Ze względu na boom w energetyce słonecznej w Europie, a szczególnie w Niemczech, wytwarzanie energii w konwencjonalnych elektrowniach przestaje być opłacalne. W pierwszej połowie 2013 r. wynik operacyjny RWE z tej działalności spadł o dwie trzecie. Przedstawiciele RWE przyznali, że sytuację stabilizuje sprzedaż większości energii w ramach zawartych 2–3 lata wcześniej kontraktów terminowych, które zakładały ceny wyższe niż obecnie na rynku. Jednak z roku na rok efekt ten będzie zanikał. Po szczegółowej analizie władze RWE podjęły decyzję o wyłączeniu 3,1 GW mocy wytwórczych w niemieckich i holenderskich elektrowniach. Trwa też ocena kolejnych jednostek, a koncern zapowiada, że weźmie pod uwagę wszystkie opcje, które zwiększą jego ekonomiczną efektywność.
Do niekorzystnych czynników, które RWE odnotowało w I poł. 2013 r., zaliczyć trzeba 1-proc. spadek produkcji energii elektrycznej i 4-proc. spadek jej sprzedaży do odbiorców końcowych. Sprzedaż gazu w porównaniu z I półroczem 2012 r. zmniejszyła się aż o 17 proc. Na podstawie aktualnych warunków rynkowych RWE podtrzymał wydaną w marcu prognozę wyników. Na koniec 2013 r. oczekiwany jest wynik operacyjny rzędu 5,9 mld euro (za I półrocze 2013 r. było 4,1 mld euro). Zysk netto z działalności kontynuowanej powinien wynieść 2,4 mld euro.
Prognoz na bieżący rok nie zmienił również największy w Czechach koncern energetyczny CEZ. Wynik netto firmy za okres kwiecień-czerwiec wyniósł 10,8 mld koron czeskich, o 2 mld koron mniej niż w tym samym okresie 2012 r. Jednak całe I półrocze 2013 r. CEZ zamknął ze wzrostem zysku o 5 proc., do 28,6 mld CZK.