"Sukcesem jest przyjęcie dalszego harmonogramu prac wraz z ramami czasowymi. Warszawskie negocjacje pokazały również, że choć czeka nas wiele trudnych negocjacji, to cel brytyjskiej i unijnej dyplomacji, jakim było wypracowanie porozumienia z naszymi przyjaciółmi z całego świata, został osiągnięty" - napisał Davey.
Podkreślił on, że w Warszawie udało się osiągnąć porozumienie w szeregu istotnych kwestii, które istotnie przybliżają do osiągnięcia wiążącego porozumienia w 2015 roku. "Wierzymy, że podpisanie takiego porozumienia w Paryżu jest możliwe" - stwierdził minister.
"Wielka Brytania pokazała również, że jest jednym z liderów w zakresie walki ze skutkami zmian klimatu" - dodał Davey, nawiązując do podpisane go w czasie szczytu porozumienia brytyjsko-amerykańskiego, przewidującego wstrzymanie finansowania publicznego dla projektów w zakresie energetyki węglowej na całym świecie.
Porozumienie to ma charakter otwarty i obaj sygnatariusze chcą zaprosić do niego także inne kraje oraz międzynarodowe instytucje finansowe. Zakłada ono jednak możliwość odstępstw od reguły w przypadku, gdy najbardziej ubogich krajów nie byłoby stać na inne źródła energii.
Delegatom 194 państw na COP19 udało się w sobotę wieczorem osiągnąć porozumienie we wszystkich spornych kwestiach. Chodzi o finansowanie walki ze zmianami klimatu oraz mechanizm pomocy dla ubogich krajów, które cierpią z powodu zmian klimatycznych.