Strata PKN większa od oczekiwań

W czwartym kwartale 2013 roku strata netto paliwowej grupy PKN Orlen wzrosła do 422 milionów złotych z 276 milionów rok wcześniej, podała firma w komunikacie. Przyczyna to spadek marż rafineryjnych do najniższego poziomu w historii

Publikacja: 24.01.2014 08:52

Strata PKN większa od oczekiwań

Foto: spółka

Wyniki grupy były znacznie gorsze od prognoz analityków, którzy spodziewali się straty netto rzędu 272 milionów złotych.

Kwartalne wyniki PKN potwierdzają ogólnoeuropejski negatywny trend na rynku rafineryjnym. Koncerny paliwowe zmagają się z malejącymi marżami, które spadają z powodu ograniczonego popytu i nadpodaży produktów ropopochodnych.

PKN informował na początku stycznia, że w czwartym kwartale 2013 roku marże rafineryjne spadły do 0,70 dolara z 3,30 dolara kwartał wcześniej, najniżej od 2002 roku, kiedy spółka zaczęła rejestrować te dane.

W pierwszej połowie stycznia marże te były jeszcze niższe i wyniosły 0,5 dolara, jednak nieznacznie wyższe niż w grudniu, kiedy były na poziomie 0,3 dolara, podał w piątkowej prezentacji dla inwestorów PKN.

EBIT LIFO grupy, czyli zysk operacyjny oczyszczony o wpływ przeszacowania wartości zapasów ropy na wynik firmy, wyniósł w czwartym kwartale 49 milionów złotych i był lepszy od oczekiwań analityków, którzy oczekiwali 28 milionów złotych na minusie.

Zmniejszone zyski z działalności rafineryjnej zostały częściowo ograniczone dzięki lepszej od oczekiwań sprzedaży paliwa, za którą stała wyjątkowo ciepła pogoda w grudniu 2013 roku.

W całym 2013 roku zysk netto Orlenu spadł do 176 mln zł z 2,35 mld zł rok wcześniej, zysk operacyjny do 333 mln zł z 2,02 mld zł przed rokiem, a przychody do 113,9 mld zł ze 120,1 mld zł w 2012 r. Przerób ropy naftowej był wyższy o 1 proc. w porównaniu do roku 2012 r.

- W minionym roku mierzyliśmy się z bardzo trudnymi warunkami dla branży rafineryjnej, by kolejny raz udowodnić, że dzięki dobrej sytuacji płynnościowej oraz zrównoważonej strategii rozwoju jesteśmy w stanie sprawnie funkcjonować w niekorzystnym otoczeniu i osiągać stabilne wyniki – powiedział cytowany w komunikacie Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. – Rok 2013 był dla Koncernu przełomowy. Poprzez zakup kanadyjskiej spółki wydobywczej TriOil, PKN ORLEN stał się firmą globalną, rozwijającą nowe obszary działalności - energetykę i wydobycie - które w długiej perspektywie pozwolą jeszcze bardziej uodpornić się na wahania koniunktury w branży rafineryjnej – dodał Krawiec.

- Zakładamy, że TriOil będzie mieć pozytywny wpływ na wynik EBITDA w tym roku w wysokości ok. 200 mln zł - poinformował podczas telekonferencji wiceprezes płockiego koncernu Sławomir Jędrzejczyk.

Poinformował jednocześnie, że planowane nakłady inwestycyjne w wydobycie w Kanadzie wyniosą w tym roku do 300 mln zł. Celem spółki na ten rok jest zwiększenie dziennego wydobycia do 5 tys. baryłek.

Jędrzejczyk, pytany o ewentualne przejęcia, odpowiedział: - Nasz apetyt na akwizycje zależeć będzie od przewidywań dotyczących cash flow. Dodał, że platformą do rozwoju w Kanadzie może być przejęty w ubiegłym roku TriOil.

Dywidenda, jaką PKN Orlen SA mógłby wypłacić za 2013 rok, może wynieść maksymalnie 1,4-1,5 złotego na akcję, powiedział wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk. Za 2012 rok Orlen wypłacił dywidendę na poziomie 1,5 złotego na akcję, czyli tyle ile rekomendował zarząd.

- Rekomendacji zarządu w tej sprawie nie ma, jednak teoretycznie jeśli podzielimy nasz jednostkowy zysk netto 618 milionów złotych na liczbę akcji, to daje to 1,4 złotego z kawałkiem - powiedział.

- Dlatego też można oczekiwać dywidendy od zera do 1,4-1,5 złotego na akcję - dodał.

W listopadzie 2012 PKN ogłosił swoją politykę dywidendową. Zakłada ona, że PKN będzie w perspektywie do 2017 roku wypłacał dywidendę na poziomie do pięciu procent średniej rocznej kapitalizacji spółki, stopniowo zwiększając ją do tego poziomu.

Wiceprezes Jędrzejczyk dodał, że obecnie koncern nie widzi potrzeby dokonywania odpisu związanego z posiadaną przez PKN rafinerią w litewskich Możejkach.

Wyniki grupy były znacznie gorsze od prognoz analityków, którzy spodziewali się straty netto rzędu 272 milionów złotych.

Kwartalne wyniki PKN potwierdzają ogólnoeuropejski negatywny trend na rynku rafineryjnym. Koncerny paliwowe zmagają się z malejącymi marżami, które spadają z powodu ograniczonego popytu i nadpodaży produktów ropopochodnych.

Pozostało 91% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży