Jeszcze więcej Nord Stream

Gazprom chce kolejnych nitek gazociągu Północnego. Spółka Nord Stream przekonuje, że ich budowa się opłaci.

Publikacja: 05.02.2014 18:40

Jeszcze więcej Nord Stream

Foto: Bloomberg

Prezes Aleksiej Miller spotkał się dziś w prezesem Nord Stream AG Matthiasem Warnigiem. Rozmawiano o rozbudowie gazociągu o dwie kolejne nitki. Według przygotowanej eksperckiej analizy nowe nitki są uzasadnione technicznie, ekologicznie a także finansowo - głosi komunikat Gazpromu.

- Nord Stream AG przeprowadził techniczno-ekonomiczną analizę, która daje podstawy do dalszej realizacji projektu. Wstępna ocena wariantów trasy też została wybrana. Będą one podstawą do dalszej oceny i optymizacji - cytuje komunikat agencja Prime.

Analiza pokazała też konieczność zwiększenia eksportu gazu do Europy w perspektywie długoterminowej. Kto miałby ten gaz kupować? W czerwcu 2013 r. Gazprom i francuski GDF Suez podpisały dokument o współpracy przy powiększeniu mocy gazociągu Północnego.

Z kolei holenderski Gasunie w kwietniu 2013 r. podpisał z Gazpromem pismo w sprawie udziału w budowie czwartej nitki Nord Stream. Poszłaby ona w kierunku Wielkiej Brytanii przez terytorium Niderlandów.

Aleksiej Miller przypomniał, że koncern BP już wyraził zainteresowanie współpracą przy budowie brytyjskiej odnogi gazociągu.

Obecnie Nord Stream ma dwie równoległe nitki o długości 1224 km. Każdą z nich rocznie może  płynąć do 27,5 mld m3 gazu. Gazociągiem zarządza spółka Nord Stream AG, w której Gazprom ma 51 proc. a po 15,5 proc. należy do niemieckich koncernów Wintershall i E.ON; po 9 proc. do Gasunie i GDF Suez.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego