Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wykonanie przez w formule „pod klucz" bloku energetycznego o mocy 910 MWe brutto.
- Kontynuujemy wielki program bezpieczeństwa energetycznego. Biorąc pod uwagę nastroje górników - ta inwestycja, podobnie jak budowa bloków w Opolu czy Kozienicach pokazują, że serio traktujemy zobowiązanie, iż energetykę będziemy opierać o polski węgiel - mówił premier Donald Tusk w czasie uroczystości w elektrowni. Szef rządu dodał, że blok będzie zużywał 2 mln 700 tys. ton węgla roczne, co oznacza pracę przy jego wydobyciu dla 3 tys. górników.
Tusk stwierdził też, że nowe bloki na węgiel pomagają redukować emisję CO2, co „jest ważne dla ratowania polskiego węgla jako nośnika energii". Zapowiadał też, że w ciągu najbliższych sześciu lat inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne będą rzędu 30 mld zł.
Zgodnie z umową konsorcjum, Rafako odpowiedzialne jest za wykonanie 99,99 proc. prac wymaganych umową oraz uprawnione do otrzymania wynagrodzenia odpowiadającego ww. udziałowi prac wymaganych umową.
Termin na wykonanie przedmiotu umowy wynosi 59 miesięcy od dnia jej podpisania.