Rosatom coraz mocniejszy

Rosjanie są bliscy kontraktu na zbudowanie nowego bloku elektrowni jądrowej w Argentynie. To kolejny rynek podbijany przez koncern Rosatom.

Publikacja: 13.07.2014 13:37

Rosatom coraz mocniejszy

Foto: Bloomberg

Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji zapowiedział, że koncern Rosatom weźmie udział w przetargu na rozbudowę elektrowni Atucza. Rosjanie są gotowi zaproponować „komfortowe warunki finansowania" czyli prawdopodobnie skredytują budowę.

Taką strategię Rosatom stosuje przy wielu inwestycjach, m.in na Białorusi, w Iranie, Węgrzech czy Turcji. Porozumienie o współpracy Rosji i Argentyny z wykorzystaniem energetyki jądrowej zostanie podpisane podczas zaczynającej się jutro wizyty Władimira Putina w tym kraju.

Szef Rosatom Siergiej Kirienko zapowiedział, że dokument pieczętuje współpracę bez ograniczeń w sferze energetyki jądrowej. Rosjanie są gotowi zbudować nowy blok jak dostarczyć wyposażenie.

Rosatom buduje obecnie elektrownie w Chinach, Indiach i na Białorusi. W Państwie Środka gdzie Rosjanie stawiają pierwszą elektrownię jądrową oraz zakłady wzbogacania uranu, liczą na przedłużenie dotychczasowej współpracy i nowe kontrakty. Chińskie zapotrzebowanie na energię jest największe na świecie, a według prognoz wzrośnie o 35 proc do 2040 r.

Niedawno Rosatom wygrał też przetarg na rozbudowę siłowni w Finlandii oraz czeskiego Temelina i n Węgrzech. Rosatom to dziś światowy lider we wzbogacaniu uranu. Dysponuje drugimi na świecie zasobami uranu (632 tys. ton). Według własnych danych należy do niego 40 proc.

Na początku czerwca koncern podał, że przez ostatnie trzy lata zwiększył portfel zamówień trzykrotnie.

- Dwa lata temu mieliśmy zamówień na 10 lat na kwotę 50 mld dol., w tym roku jest to już 98 mld dol., a za trzy lata planujemy podwojenie tej kwoty - podał Kirienko. To efekt m.in. nowych umów na rozbudowę elektrowni w Indiach i Finlandii oraz nowych obiektów na Węgrzech, w Bangladeszu i Wietnamie. Na światowym rynku Rosjanie mają tylko dwóch poważnych konkurentów - francuski Areva i amerykański Westinghouse. Ostatnio wygrywają z nimi w przetargach, bo oferują finansowanie inwestycji.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie