Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji zapowiedział, że koncern Rosatom weźmie udział w przetargu na rozbudowę elektrowni Atucza. Rosjanie są gotowi zaproponować „komfortowe warunki finansowania" czyli prawdopodobnie skredytują budowę.
Taką strategię Rosatom stosuje przy wielu inwestycjach, m.in na Białorusi, w Iranie, Węgrzech czy Turcji. Porozumienie o współpracy Rosji i Argentyny z wykorzystaniem energetyki jądrowej zostanie podpisane podczas zaczynającej się jutro wizyty Władimira Putina w tym kraju.
Szef Rosatom Siergiej Kirienko zapowiedział, że dokument pieczętuje współpracę bez ograniczeń w sferze energetyki jądrowej. Rosjanie są gotowi zbudować nowy blok jak dostarczyć wyposażenie.
Rosatom buduje obecnie elektrownie w Chinach, Indiach i na Białorusi. W Państwie Środka gdzie Rosjanie stawiają pierwszą elektrownię jądrową oraz zakłady wzbogacania uranu, liczą na przedłużenie dotychczasowej współpracy i nowe kontrakty. Chińskie zapotrzebowanie na energię jest największe na świecie, a według prognoz wzrośnie o 35 proc do 2040 r.
Niedawno Rosatom wygrał też przetarg na rozbudowę siłowni w Finlandii oraz czeskiego Temelina i n Węgrzech. Rosatom to dziś światowy lider we wzbogacaniu uranu. Dysponuje drugimi na świecie zasobami uranu (632 tys. ton). Według własnych danych należy do niego 40 proc.