Terroryści skuteczniejsi niż OPEC

Awarie, działania terrorystów, piratów oraz inne zdarzenia zewnętrzne zmniejszają podaż na światowym rynku ropy o 800 tys. baryłek dziennie – szacuje firma FGE. To prawie połowa obecnej nadwyżki.

Aktualizacja: 05.05.2016 07:26 Publikacja: 04.05.2016 21:00

Przykładem na to, jak terroryzm, piractwo i problemy techniczne mogą wpłynąć na produkcję ropy, jest sytuacja w Nigerii. Największy afrykański producent tego surowca wydobywał w kwietniu 1,7 mln baryłek ropy dziennie, czyli najmniej od 2009 r. Produkcja spadła m.in. z powodu wyłączenia na kilka miesięcy jednego z terminali do eksportu ropy z powodu wycieku, będącego najprawdopodobniej skutkiem sabotażu. Z terminalu tego odbierano wcześniej 200 tys. baryłek dziennie. Ponadto pożar rurociągu zakłócił dostawy ropy ze złóż Brass River, gdzie wydobycie sięgało w zeszłym roku średnio 128 tys. baryłek dziennie. Nigeria jest przykładem kraju zmagającego się z terroryzmem islamskim oraz piractwem.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie