Udziałowcy koncesji PL442, czyli norweska firma Det Norske oraz Lotos Norge (należy do Grupy Lotos) przeprowadzili w ubiegłym miesiącu odwiert poszukiwawczy. W jego wyniku odkryli nowe złoże ropy naftowej. Złoże określane jako Langfjellet znajduje się na Morzu Północnym, a jego zasoby są wstępnie szacowane w przedziale 24-74 mln baryłek.

Dla porównania Grupa Lotos podaje potencjał eksploatowanego przez nią złoża B8 na Morzu Bałtyckim. Wynosi on około 30 mln baryłek ropy. O ile jednak w B8 udział spółki to 100 proc., o tyle w PL442 tylko 10 proc. Pozostałe udziały ma Det Norske. Norweską koncesję gdański koncern nabył w 2013 r., w ramach zakupu pakietu aktywów określanego jako Heimdal.

Lotos podaje, że obecnie na koncesji PL442 trwają badania i będą prowadzone dalsze prace, które mają przynieść bardziej precyzyjne informacje o wielkości zasobów odkrytego złoża. - Po sierpniowej dostawie 2 milionów baryłek ropy z Bliskiego Wschodu, Lotos stawia kolejny krok na drodze ku niezależności energetycznej Polski.

- Zmierzamy w jasno wytyczonym kierunku i jak widać, w ostatnim czasie osiągamy coraz większe sukcesy we wzmacnianiu potencjału surowcowego naszego państwa - mówi cytowany w komunikacie prasowym Robert Pietryszyn, prezes Grupa Lotos.

W II kwartale tego roku średnie dzienne wydobycie gdańskiego koncernu wyniosło 28,5 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). Obok wydobycia realizowanego w Norwegii, grupa prowadzi produkcję w Polsce i na Litwie.