PKN Orlen kończy inwestycję w Płocku

Koncern jest coraz bliżej oddania do komercyjnej eksploatacji drugiego w tym roku energetycznego bloku gazowo - parowego. Właśnie miał miejsce tzw. „pierwszy ogień".

Aktualizacja: 15.09.2017 18:45 Publikacja: 15.09.2017 18:12

PKN Orlen kończy inwestycję w Płocku

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Jeszcze w tym roku PKN Orlen doda do krajowego systemu energetycznego 596 MW mocy elektrycznej. W Płocku przeprowadzono właśnie najważniejszy proces technologiczny bloku gazowo-parowego, określany jako „first fire", czyli „pierwszy ogień". To pierwsze uruchomienie i wprowadzenie turbiny na nominalne obroty. W efekcie mocno przybliża się termin oddania elektrociepłowni do użytkowania. Produkcja powinna ruszyć pod koniec roku. Powstający obiekt jest największą elektrociepłownią gazowo-parową w Polsce.

Wcześniej, bo w czerwcu tego roku, została zakończona inwestycja dotycząca podobnego bloku energetycznego we Włocławku o mocy 463 MW zainstalowanej mocy elektrycznej. Po oddaniu do użytku obiektu w Płocku koncern będzie produkował około 7 TWh prądu, co będzie stanowiło około 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet inwestycji w bloki gazowo-parowe we Włocławku i w Płocku wynosi około 3,2 mld zł. Powstająca elektrociepłownia będzie zużywała około 0,8 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie. To dużo zważywszy, że łączna konsumpcja gazu w naszym kraju wynosi ponad 16 mld m sześc. Wprowadzenie do eksploatacji bloku spowoduje, że PKN Orlen stanie się największym konsumentem gazu w Polsce. Roczne zużycie grupy wzrośnie do około 2,5 mld m sześć. Koncern zapewnia, że dzięki zawartemu we wrześniu ubiegłego roku kontraktowi z PGNiG będzie miał w pełni zabezpieczone potrzeby w zakresie dostaw gazu aż do 2021 r.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach