Kanada widzi potencjał w małych reaktorach jądrowych

Kanadyjskie firmy opracowały studium wykonalności dotyczące rozmieszczenia w kilku prowincjach w kraju małych reaktorów modułowych (SMR). Wynika z niego, że w ciągu najbliższych lat może powstać kilka tego typu projektów.

 

Analiza została przeprowadzona przez Bruce Power, NB Power, Ontario Power Generation i SaskPower w ramach porozumienia (memorandum of understanding) podpisanego w 2019 r. przez prowincje Ontario, New Brunswick i Saskatchewan. Jako sygnatariusz dołączyła do nich również prowincja Alberta.

Wnioski płynące ze studium wykonalności mówią, że rozwój SMR będzie wspierać kanadyjskie potrzeby energetyczne, ograniczać emisję gazów cieplarnianych i pozycjonować Kanadę jako światowego lidera tej technologii. Rozważane są trzy ścieżki rozwoju.

Pierwsza zakłada stworzenie projektu SMR o mocy około 300 MW, który zostałby zbudowany w elektrowni jądrowej Darlington w Ontario do 2028 r. Kolejne jednostki w powstałyby w Saskatchewan gdzie pierwszy SMR zostałby oddany do użytku w 2032 r. Druga ścieżka polegałaby na stworzeniu dwóch zaawansowanych SMR czwartej generacji, które zostałyby wybudowane w Nowym Brunszwiku. Jednostka, za którą odpowiedzialny byłby ARC Clean Energy rozpoczęła by działalność do 2030 r., a projekt od Moltex Energy wystartowałby na początku lat 30. Trzecia ścieżka zakłada budowę reaktora o mocy 5 MW firmy Ultra Safe Nuclear Corporation w Ontario, który miałby zostać uruchomiony do 2026 r.

Studium wykonalności pokazały, że wszystkie trzy możliwości realizacji projektów wykazują się potencjałem komercyjnym i są możliwe do wykonania technicznie. Ponadto realizacja projektów miałaby duży wpływ na gospodarkę, bowiem stworzyłaby – w zależności od obranej ścieżki – nawet kilkanaście tysięcy miejsc pracy, a pozytywny wpływ na PKB Kanady wyniósłby miliardy dolarów. Jednak kluczowe dla rozwoju SMR będzie m.in. wsparcie rządu, który wziąłby na siebie część kosztów i ryzyka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wkrótce Orlen sfinalizuje przejęcie Ruchu

Nabywana firma skupi się na rozwoju nowoczesnej sprzedaży dóbr szybkozbywalnych i rozwoju usług kurierskich, ...

Fortum: kamień węgielny pod nową elektrociepłownię

W Zabrzu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej elektrociepłowni Fortum. Zakład powstanie do 2018 ...

Ruszył konkurs na prezesa i wiceprezesów Enei

Rada nadzorcza Enei ogłosiła konkurs na nowy zarząd spółki. Jest to związane z upływem ...

Buffett inwestuje w czystą energię

PacificCorp, spółka zależna Berkshire Hathaway, należącego do miliardera Warrena Buffetta chce zainwestować 3,5 mld ...

Litwa cała w wiatrakach

Największa elektrownia wiatrowa w republikach nadbałtyckich rozpoczęła pracę na Litwie, niedaleko polskiej granicy. Dzięki ...

Niewiadomski: pożegnanie węgla szybsze, niż myślimy

Górnicy ze Śląska dogadali się z rządem w sprawie zamykania kopalń węgla. Utrzymywanie nierentownego ...