Naimski: ostatni moment na decyzję o atomie

Decyzje o wyborze partnera i technologii dla elektrowni jądrowej w Polsce zapadną na przełomie lat 2021 – 2022 – poinformował minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Sobieskiego.

To ostatni moment na decyzje, byśmy zdążyli z budową sektora jądrowego do czasu, gdy będą wyłączane duże moce w energetyce węglowej – dodał Naimski.

Pierwsza elektrownia jądrowa ma ruszyć za 13 lat, jednak jak dotąd nie udało się wybrać modelu finansowego tej inwestycji. Wiadomo natomiast, że polski rząd rozmawia o współpracy z USA. Firmy amerykańskie mają do końca przyszłego roku przygotować swoją ofertę partnerstwa w polskim projekcie.

– Struktura finansowania jest otwarta, będzie podlegać negocjacjom. Z pewnością jednak konieczny jest udział w tym przedsięwzięciu Skarbu Państwa – skwitował Naimski. Dodał, że partner mógłby wziąć na siebie połowę nakładów. Polski projekt jądrowy w perspektywie 20 lat kosztować ma około 30 mld dolarów. Planowana jest budowa bloków o łącznej mocy 6 – 9 GW. Pierwszy reaktor ma ruszyć w 2033 r., a ostatni w roku 2043.

Three Mile Island nuclear power plant in Middletown, Pennsylvania, U.S./Bloomberg

W swoim najnowszym raporcie Instytut Sobieskiego przekonuje, że energetyka jądrowa jest niezbędna do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę. Szacuje też, że realizacja projektu jądrowego spowoduje utworzenie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. Natomiast kolejne etaty, powstałe w wyniku pojawienia się nowej gałęzi przemysłu i zwiększenia wydatków konsumpcyjnych, mogą podwoić te liczby.

Autorzy raportu przekonują, że decyzje inwestycyjne powinny zapaść niezwłocznie, bo każdy rok zwłoki powoduje znaczne straty gospodarcze. Zwracają uwagę na szybko rosnące koszty energii dla przemysłu i postępującą utratę konkurencyjności polskich firm na rynkach zagranicznych. W ich ocenie model biznesowy dla polskiego atomu musi być przemyślany, kompleksowy, akceptowalny i sprawiedliwy społecznie, ponieważ zdeterminuje rozwój Polski na następne 100 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy rok w PKN Orlen

W płockim koncernie 2017 r. zaowocował wieloma rekordami. Ostanie miesiące nie były już jednak ...

CBA zatrzymało byłego prezesa Lotosu

Funkcjonariusze biura zatrzymali cztery osoby w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej ...

Gazprom podstawia nogę Gaz-Systemowi

Polski i ukraiński operator gazowy wystąpi do instytucji antymonopolowych i regulujących rynek gazu w ...

Polsko-ukraińskie gazowe wespół w zespół

Jeżeli powstanie Nord Stream-2, to Ukraina straci rocznie 3 mld dolarów dochodów z tranzytu ...

Wspólna oferta na polskie aktywa EDF

PGE, Enea, Energa oraz PGNiG Termika złożyły ofertę wstępną na zakup akcji i udziałów ...

Ekonomiści nie widzą większego sensu w energii plus

Pomysł wprowadzenia dodatków lub ulg rekompensujących odbiorcom energii wzrost jej cen krytykują ekonomiści. Część ...