Litwa alarmuje: przyśpieszony start atomówki na Białorusi

materiały prasowe

Litewskie władze biją na alarm. Pośpieszne zapełnianie paliwem białoruskiej elektrowni atomowej przy granicy Litwy, zagraża bezpieczeństwu Europy. Wilno zapowiada całkowite zaprzestanie zakupów prądu z Białorusi.

Kilka dni temu litewski rząd otrzymał od rządu Białorusi oficjalne zawiadomienie, że 7 sierpnia w elektrownia atomowej ulokowanej 3 km od granicy z Litwą rozpocznie się załadunek paliwa jądrowego, poinformował na specjalnej konferencji prasowej Żygimantast Wajczunas minister energetyki Litwy.

– Wydarzenia ostatnich dni na Białorusi, kiedy forsowany tam był i przyśpieszany proces uruchomienia elektrowni w Ostrowcu, pokazuje, że jest to działanie sprzeczne z wymogami bezpieczeństwa jądrowego, standardami bezpieczeństwa i rekomendacjami. Dowodzi to, że pośpiech oraz podzielenie na kilka etapów procesu otrzymywania pozwoleń, były po to, by otrzymać jak najszybciej licencję pozwalającą na załadunek paliwa jądrowego. Rozmawiałem o tym wczoraj z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej” – stwierdził litewski minister, cytowany przy portal Delfi. Zapowiedział, że jak tylko elektrownia zacznie pracować, Litwa przerywa wszelkie zakupy prądu z Białorusi. – Jesteśmy do tego już przygotowani tak prawnie jak i technicznie. Kiedy elektrownia rozpocznie pracę, Litwa przerwie import prądu – wyjaśnił.

Budowa elektrowni w Ostrowcu/materiały prasowe

Litewskie władze wiedzą, że najbardziej niezawodną ochroną przed wprowadzaniem energii elektrycznej z Białorusi na Litwę i rynek krajów bałtyckich jest synchronizacja z sieciami Europy kontynentalnej. To zapewni Litwie niezawodne dostawy energii elektrycznej i ochronę przed koniecznością importu prądu z białoruskiej atomówki. „Jeśli chodzi o dane, chciałbym zwrócić uwagę na główny punkt istotny dla odmowy zakupu energii elektrycznej z Białorusi. Teraz białoruski prąd stanowi 5 procent prądu zużywanego przez Litwę. Zakaz importu będzie więc miał minimalny wpływ na nasz rynek i ceny. Praktycznie tego wpływu nie będzie – zapewnił minister. Przypomniał, że „ ten obiekt (elektrownia w Ostrowcu) jest uważany za zagrożenie dla bezpieczeństwa środowiska i zdrowia publicznego”.

W piątek Linas Linkewiczjus szef litewskiego MSZ potwierdził, że 7 sierpnia Litwa przekazała Białorusi notę ​​w związku z uruchomieniem reaktora elektrowni atomowej. Litewskie władze od początku uważały obiekt za zagrożenie dla Litwy i Europy. Podczas budowanej przez rosyjski Rosatom (a tak naprawdę przez licznych podwykonawców) siłowni zginęło 5 osób, miało miejsce szereg incydentów, na czele z upadkiem korpusu reaktora z wysokości 7 m, pożarem oraz strajkiem robotników.

Linia wysokiego napięcia

Wilno zakupiło w minionym roku jod dla wszystkich obywateli i ćwiczy ewakuację rejonów przygranicznych. Elektrownia z dwoma reaktorami WWER-1200 o łącznej mocy 2400 MW, znajduje się 3 km od granicy z Litwą, 30 km od Wilna i 265 km od polskiej granicy. Źródłem chłodzenia obu reaktorów ma być rzeka Wilija płynąca przez stolicę Litwy. W lipcu minister energii Białorusi Wiktor Karankiewicz zapowiedział, że pełne komercyjne uruchomienie siłowni pod Ostrowcem planowane jest w pierwszym kwartale 2021 roku. Największym bólem głowy białoruskich władz jest brak chętnych do importu prądu z Ostrowca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Algierze bez porozumienia w sprawie ropy

Nie pomogły naciski Algierczyków i Wenezuelczyków. Bo to Arabia Saudyjska i Iran są dzisiaj ...

Dywersyfikacja a nie dekarbonizacja

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju to jeden z priorytetów nie tylko dla polskiego rządu, ale ...

Tajemniczy inwestor w łupkach Ukrainy

„Jeden z wiodących międzynarodowych koncernów paliwowych” jest zainteresowany wydobyciem gazu łupkowego na wschodzie Ukrainy. ...

Aramco: oferta za ponad 100 mld dolarów?

Władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły, że zamierzają dokonać oferty publicznej państwowego koncernu naftowego Aramco. Na ...

Pojazdy zasilane wodorem mogłyby stać się jedną z kluczowych opcji uzupełniają- cych obszar nowoczesnej mobilności

Wodór – obwodnica do elektromobilności?

Wodór, dziś używany w przemyśle, mógłby znaleźć szerokie zastosowanie także w energetyce i transporcie. ...

Wybuch w rafinerii we Włoszech

Płonie rafineria Eni w Lombardii. To największe zakłady we Włoszech. Przyczyną pożaru był wybuch ...