Wirus zaatakował białoruską atomówkę

belaes.by

Ponad 100 przypadków koronawirusa na budowie elektrowni atomowej na Białorusi. Zachorowali nie tylko pracownicy głównego wykonawcy – rosyjskiego Rosatomu, ale też białoruskich podwykonawców. Przypadki COVID-19 stwierdzono też u pracowników samej elektrowni. Sytuacja zagraża dokończeniu inwestycji.


O wybuchu zachorowań na budowie elektrowni atomowej pod Ostrowcem, poinformował w specjalnym komunikacie Aleksiej Lichaczew szef Rosatomu. Przyznał, że wirus zaatakował w „najbardziej gorącym okresie”. W najbliższych tygodniach Rosatom planuje „otrzymać licencję i uruchomić elektrownię”. Teraz musi to robić „maksymalnie chroniąc personel”.
We wtorek potwierdzono też zakażenie u 18 pracowników białoruskiej elektrowni jądrowej. Jak podają służby prasowe elektrowni pracownicy z potwierdzoną diagnozą COVID-19 są pod kontrolą służb medycznych w miejscu zamieszkania, a choroba przebiega bezobjawowo lub w łagodnej postaci. 81 osób, które miały kontakt z tymi pracownikami zostało poddanych izolacji.
Elektrownia powstaje 2 km od litewskiej granicy i 30 km od Wilna. Główny źródłem chłodzenia dwóch reaktorów o mocy 1150 MW każdy, ma być rzeka Wilija – główna rzeka litewskiej stolicy.
Budowa elektrowni niepokoi międzynarodową społeczność ze względu na liczbę towarzyszących jej wypadków (5 śmiertelnych), awarii i niskiej jakości prac (podczas transportu korpus reaktora spadł z 7 m i trzeba go było wymienić). Siłownia miała zostać oddana na wiosnę, teraz termin jest stale przesuwany.
Rosjanie przemieszczają pracowników z budów Rosji na Białoruś i odwrotnie. Przypadek zarażenia wirusem został też wykryty u pracownika budowanej przez Rosatom elektrowni atomowej w Egipcie.
Trudna sytuacja jest w tzw. atomowych miastach Rosji. To zazwyczaj zamknięte dla zwykłego śmiertelnika miejsca, w których pracują i mieszkają ludzie zatrudnieni w rosyjskiej zbrojeniówce, sektorze atomowym czy kosmicznym.

Szef Rosatomu podzielił rosyjskie miasta „atomowe” na trzy grupy, w zależności od liczby zakażonych. Najgorsza sytuacja jest w miastach Diesnogorsk, Kurczatow i Zarecznyj. W Diesnogorsku zachorowało 42 pracowników elektrowni atomowej w Smoleńsku. Łącznie na COVID-19 zmarło 11 zarażonych pracowników elektrowni atomowych w Rosji. Władze uspokajają, że pomimo to wszystkie zakłady i budowy funkcjonują normalnie.
materiały prasowe

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Schröder pisze do Miedwiediewa w sprawie „Przyjaźni”

Były kanclerz Niemiec a dziś przewodniczący rady dyrektorów rosyjskiego Rosneft, napisał do premiera Rosji ...

Jest oferta Enei na Połaniec

Enea złożyła ofertę na zakup 100 proc. akcji spółki Engie Energia Polska. Należy do ...

Ukraina importuje ropę z… USA

Pierwsza w historii partia amerykańskiej ropy dobiła do terminalu w Odessie. To odpowiedź Kijowa ...

Polska energetyka zapłaci za reformę ETS

Zielone poprawki w systemie handlu emisjami dwutlenku węgla zostały tylko częściowo zablokowane w Parlamencie ...

Exxon odkrywa świat

Wielkie amerykańskie koncerny naftowe zaczynają eksportować ropę. Jako pierwszy w świat ruszył Exxon Mobil. ...

Firmy będą więcej płacić za gaz ziemny

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Cykl się kończy, kupuj surowce Dojrzałe ...