Reklama
Rozwiń

Rosja buduje reaktor atomowy przyszłości

Za rok w Rosji gotowy będzie pierwszy reaktor atomowy nowej generacji. Ma on zrewolucjonizować sektor energetyki jądrowej.

Publikacja: 18.11.2019 14:47

Rosja buduje reaktor atomowy przyszłości

Foto: materiały prasowe

Jak informuje koncern Rosatom, nad projektem pracuje biuro Hydroprogress. To znany w Rosji projektant reaktorów atomowych. To biuro zbudowało najpopularniejszy od lat reaktor typu WWER (na świecie znany jako PWR). W odróżnieniu od innej znanej rosyjskiej konstrukcji  – reaktora RBMK – źródła wielu awarii, w tym czarnobylskiej – największej globalnej katastrofy w energetyce jądrowej, reaktory firmy Hydropprogress-u uchodzą za rozwiązania bezpieczne.

Czytaj także: Potęgę atomową Rosji zbudowali Niemcy

Nowy reaktor będzie się nazywał WWER-S. Prace nad nim ruszyły w 2018 r zgodnie z przyjętą nową strategią rozwoju rosyjskiej energetyki jądrowej. Jej podstawą jest przejście do dwuskładnikowych systemów energetycznych bazujących na zamkniętym cyklu paliwowym.

Chodzi o „powiązanie” działania tradycyjnych obecnie reaktorów WWER na tak zwane neutrony termiczne z reaktorami na prędkie neutrony. Takie rozwiązanie ma dać większą reprodukcję paliwa jądrowego. Dzięki temu baza paliwowa energetyki jądrowej znacznie wzrośnie, a co najważniejsze, odbędzie się to bez potrzeby wydobycia ogromnych ilości uranu.

Kolejna istotna korzyść z nowego reaktora to zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów radioaktywnych pozostających po użytym paliwie jądrowym. W nowy modelu najniebezpieczniejsze radionuklidy będą wypalane w reaktorach na prędkich neutronach.

Tym samym, co podkreślaj autorzy nowego reaktora, będzie można rozwiązać dwa kluczowe problemy współczesnej energetyki jądrowej – wyczerpujące się zasoby uranu i rosnącą ilość odpadów z przerobionego paliwa.

Czytaj także: Pływająca elektrownia atomowa wyrusza w drogę na Czukotkę

Dochodzi do tego jeszcze trzeci element, najistotniejszy we współczesnym świecie. Według rosyjskich projektantów, nowy reaktor WWER-S będzie o 10-15 proc. tańszy od istniejących konstrukcji WWER-1200.

Wszystkie prace nad nowym reaktorem mają być zakończone do 2020 roku. Wtedy rada naukowo-techniczna Rosatomu oceni konkurencyjność jednostki napędowej WWER-S i ostatecznie zdecyduje czy warto ją zbudować, czy też projekt zostanie zamrożony, dopóki nie pojawi się zainteresowany klient.

Atom
Badania lokalizacyjne za drugą elektrownią jądrową mogą potrwać 4 lata
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Atom
Rosatom może wrócić na Węgry. Victor Orbán wdzięczny Trumpowi
Atom
Marek Woszczyk nowym prezesem atomowej spółki. Cel to zgoda na pomoc publiczną
Atom
Jest nowy plan rozwoju atomu w Polsce. Trafił do konsultacji
Atom
Nowy zarząd atomowej spółki możliwy w tym tygodniu