Pływająca elektrownia atomowa wyrusza w drogę na Czukotkę

Szykuje się niezwykły konwój wodami Arktyki. Pierwszy na świecie pływający atomowy blok energetyczny jest gotowy do drogi na Czukotkę.

Publikacja: 16.08.2019 11:34

Pływająca elektrownia atomowa wyrusza w drogę na Czukotkę

Foto: energia.rp.pl

„Akademik Łomonosow” – pierwszy na świecie pływający atomowy blok energetyczny 23 sierpnia rozpocznie podróż Północną Drogą Morską z Murmańska na Półwysep Czukocki, poinformował koncern Rosatom. Towarzyszy mu flota holowników.

CZYTAJ TAKŻE: Rosatom dostarczy Uzbekistanowi paliwo jądrowe

– To trzy holowniki klasy lodowej. Wiodący holownik ciągnie na linie pływającą elektrownię, z tyłu płynie drugi także połączony liną z elektrownią, aby jeżeli będzie potrzeba, wyhamować pływający blok. Tak więc porusza on się, obrazowo ujmując – po naciągniętej strunie. Trzeci holownik stanowi zabezpieczenie konwoju – wyjaśnił Kiriłł Toropow z Rosenergoatom. To spółka Rosatomu, która konstruuje i buduje pływające elektrownie jądrowe.

„Akademik Łomonosow”, albo „Projekt 20870” to główny projekt serii mobilnych bloków energetycznych małej mocy. Będzie częścią pływającej elektrociepłowni, która zastąpi elektrownię atomową Bilibinską i elektrociepłownię Czauską. Pracę na Czukotce ma rozpocząć w końcu roku.

""

Rosyjski lodołamacz „Lider” o napędzie atomowym ma kosztować rosyjskich podatników 1,7 mld dolarów. Rosja chce zbudować trzy takie statki.

Foto: energia.rp.pl

Jak podkreślają projektanci, „Akademik Łomonosow” to nowoczesna konstrukcja i nowy rodzaj źródła energii. Urządzenie jest wyjątkowe, podkreślaj Rosjanie. Wynika to z miejsca, którym takie małe bloki energetyczne będą w przyszłości podstawą produkcji prądu i ciepła. To rosyjski Daleki Wschód i najodleglejsza północ. Pływające elektrownie mają zabezpieczać zasilanie izolowanych zakładów przemysłowych, portów, platform wiertniczych na morzach Oceanu Lodowatego.

Konstruktorzy podkreślają, że pierwsza pływająca elektrownia atomowa posiada wielką wytrzymałość na trudne warunki pogodowe w Arktyce; jest odporna na tsunami i napór paku lodowego. Elektrownia będzie posiadać dwa bloki energetyczne, które mogą wypracować do 70 MW prądu i 50 gigakalorii na godzinę. To wystarczy na potrzeby 100-tysięcznego miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Najpotężniejszy lodołamacz świata

Rosjanie zapewniają, że ich konstrukcja może pracować w państwach wyspiarskich, gdzie na jej bazie może zostać zbudowana duża instalacja do odsalania wody.
Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj
Atom
Dania może wrócić do atomu. Ale najpierw musi coś zrobić
Atom
Piotr Piela, PEJ: Ma być łatwiej przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce
Atom
Budowa pierwszego, małego atomu oficjalnie rozpoczęta. Po Kanadzie będzie Polska?
Atom
Elektrownia atomowa języczkiem u wagi polsko-francuskiej umowy strategicznej
Atom
Po co Rosji atomówka przy granicy z Polską? Inwestycja ma zostać odmrożona