Potęgę atomową Rosji zbudowali Niemcy

Naukowcy z faszystowskich Niemiec odegrali kluczową rolę w budowie sowieckiej bomby atomowej i przemysłu jądrowego.

Rosyjski koncern energetyki jądrowej Rosatom opublikował kolejną porcję odtajnionych dokumentów związanych z początkami sektora energetyki jądrowej w Rosji sowieckiej. Wśród dokumentów jest kwestionariusz „specjalnego przeznaczenia”. Wypełniło go pięciu niemieckich fizyków – laureat Nagrody Nobla (za odkrycie praw rządzących zderzeniami elektronów i atomów) Gustaw Hertz, a także Nikolaus Riel, Manfred von Ardenne, Heinz Pose, Georg Robert Döpel. Wypełniali te kwestionariusze w języku rosyjskim i niemieckim w okresie powojennym.

Z tajnego archiwum pochodzi też specjalne rozporządzenie Ławrentija Berii z 26 grudnia 1945 r. o wywozie z Niemiec uprzędzeń i materiałów na potrzeby laboratoriów akademii nauk i specjalnego zarządu ds uranu ZSRR. Beria nakazywał wywozić z faszystowskich Niemiec nie tylko urządzenia i materiały do produkcji broni atomowej, ale też wszelkie dokumenty, opracowania i literaturę niemiecką z tym związaną. Zostały one przejęte m.in. z Instytutu Kaiser Wilhelm i Berlińskiego Instytutu Fizyki Jądrowej.

 

Lavrentiy_Beria

Wszystko to było pochodną decyzji Stalina z sierpnia 1945 r. Wtedy utworzono Komitet Specjalny ds. wykorzystania energii jądrowej. Na czele stanął Beria. W tym samym roku sowieckie służby przywiozły niemieckich fizyków do Rosji sowieckiej. Rok później powstało tajne centrum jądrowe „Arzamas-16 (dziś to wciąż zamknięte dla obcych miasto Sarow). Tam w 1947 r zbudowany został pierwszy reaktor atomowy w ZSRR, a w dwa lata potem odbyły się próby pierwszej sowieckiej bomby atomowej na poligonie w Semipałatyńsku (dziś Kazachstan).

Stalin hojnie nagrodził faszystowskich fizyków – Nikolaus Riel otrzymał tytuł Bohatera Socjalistycznej Pracy, a także Nagrodę Stalina. W 1951 roku otrzymał je również Gustaw Hertz, a Manfred von Ardenne został dwukrotnie laureatem – w 1947 i 1953 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosną inwestycje w petrochemii

Przedsiębiorstwa coraz więcej wydają na nowe instalacje do przerobu ropy i produktów ropopochodnych. Rafinerie ...

Energomost na Krym się przegrzał

Uruchomiony w obecności prezydenta Rosji przesył prądu na Krym wystarczył na dwa dni. Z ...

Mniej na zieloną energetykę

Mniej zapłacimy za wsparcie zielonej energetyki – wynika z projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych ...

Atak na tankowce zaniepokoił rynek naftowy

O ile w czwartek rano za baryłkę ropy gatunku Brent płacono nieco poniżej 60 ...

Ceny ropy naftowej mogą jeszcze mocno spaść

Dopiero pod koniec roku może dojść do zrównania popytu i podaży. Adam Czyżewski, główny ...

Rusza kolejny etap projektu Baltic Pipe

W drugiej fazie procedury open season dla gazociągu z Norwegii do Danii i Polski ...