Potęgę atomową Rosji zbudowali Niemcy

Naukowcy z faszystowskich Niemiec odegrali kluczową rolę w budowie sowieckiej bomby atomowej i przemysłu jądrowego.

Rosyjski koncern energetyki jądrowej Rosatom opublikował kolejną porcję odtajnionych dokumentów związanych z początkami sektora energetyki jądrowej w Rosji sowieckiej. Wśród dokumentów jest kwestionariusz „specjalnego przeznaczenia”. Wypełniło go pięciu niemieckich fizyków – laureat Nagrody Nobla (za odkrycie praw rządzących zderzeniami elektronów i atomów) Gustaw Hertz, a także Nikolaus Riel, Manfred von Ardenne, Heinz Pose, Georg Robert Döpel. Wypełniali te kwestionariusze w języku rosyjskim i niemieckim w okresie powojennym.

Z tajnego archiwum pochodzi też specjalne rozporządzenie Ławrentija Berii z 26 grudnia 1945 r. o wywozie z Niemiec uprzędzeń i materiałów na potrzeby laboratoriów akademii nauk i specjalnego zarządu ds uranu ZSRR. Beria nakazywał wywozić z faszystowskich Niemiec nie tylko urządzenia i materiały do produkcji broni atomowej, ale też wszelkie dokumenty, opracowania i literaturę niemiecką z tym związaną. Zostały one przejęte m.in. z Instytutu Kaiser Wilhelm i Berlińskiego Instytutu Fizyki Jądrowej.

 

Lavrentiy_Beria

Wszystko to było pochodną decyzji Stalina z sierpnia 1945 r. Wtedy utworzono Komitet Specjalny ds. wykorzystania energii jądrowej. Na czele stanął Beria. W tym samym roku sowieckie służby przywiozły niemieckich fizyków do Rosji sowieckiej. Rok później powstało tajne centrum jądrowe „Arzamas-16 (dziś to wciąż zamknięte dla obcych miasto Sarow). Tam w 1947 r zbudowany został pierwszy reaktor atomowy w ZSRR, a w dwa lata potem odbyły się próby pierwszej sowieckiej bomby atomowej na poligonie w Semipałatyńsku (dziś Kazachstan).

Stalin hojnie nagrodził faszystowskich fizyków – Nikolaus Riel otrzymał tytuł Bohatera Socjalistycznej Pracy, a także Nagrodę Stalina. W 1951 roku otrzymał je również Gustaw Hertz, a Manfred von Ardenne został dwukrotnie laureatem – w 1947 i 1953 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wysokie marże na przerobie ropy

Końcówka ubiegłego roku była udana dla polskich rafinerii. W grudniu i całym IV kwartale ...

Gazprom wraca na Arktykę

Po pięciu latach od objęcia sankcjami, Gazprom wykonał pierwszy krok do powrotu do wydobycia na ...

Air Force One odleci z Warszawy na paliwie Lotosu

Samolot prezydenta USA Air Force One zostanie zatankowany wyprodukowanym w gdańskiej rafinerii paliwem, które ...

Wyścig z Nord Stream 2

Nie ustaje presja na wstrzymanie budowy nowego gazociągu Gazpromu. Ale w UE większości dla ...

Czarne chmury nad Nord Stream 2. KE wyda decyzję

Ruszyła procedura rozpatrzenia poprawek Komisji Europejskiej do dyrektywy gazowej. Jeżeli zostaną przyjęte, Nord Stream-2 ...

Ropa drożeje w oczekiwaniu na szczyt OPEC

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad 1 proc. ...