Litwa kupuje jod dla obywateli

Nuclear Power Plant /Bloomberg

Rząd Litwy kupi ponad 4 mln opakowań jodu w tabletkach. Będą dostępne za darmo dla obywateli. Ma to związek z rychłym uruchomieniem elektrowni atomowej w Białorusi. Buduje ją z problemami rosyjski Rosatom. Obiekt stoi 2 km od granicy Litwy i 30 km od Wilna.

„Ministerstwo zdrowia skierowało wszystkie możliwe wysiłki, by zabezpieczyć mieszkańców Litwy jodem w tabletkach. Chodzi o poszukiwania dostawców, uzgodnienie terminów dostaw, ilości towaru, konkretnego rodzaju opakowań itp. Rząd w najbliższym czasie określi też źrodła finansowania i rozpocznie proces zakupu” – dowiedziała się w kancelarii litewskiego rządu agencja BNS.

 

CZYTAJ TAKŻE:Litewska blokada białoruskiej atomówki

 

Litwini już uzgodnili z dostawcami, że niezbędna liczba jodu tabletek (ponad 4 mln) pojawi się na Litwie w ciągu miesiąca. Jod ma kosztować budżet Litwy ok. 900 tys euro. Tabletki zostaną rozdane Litwinom jesienią, jeszcze zanim uruchomiona zostanie elektrownia atomowa budowana w białoruskim Ostrowcu. W pierwszej kolejności otrzymają je mieszkający najbliżej elektrowni.

Władze Wilna już kupiły 2000 opakowań jodu na potrzeby urzędników ratusza. W razie zagrożenia promieniowaniem zostaną wydane natychmiast.
Białoruska atomówka jest budowana obok miasta Ostrowiec w obwodzie homelskim. Kreml przyznał Białorusi do 10 mld dol.kredytu na finansowanie 90 proc. budowanej (dwa bloki  energetyczne). Okres kredytowania to 2011-2020 a jego spłata zacznie pół roku po uruchomieniu elektrowni, ale nie później niż 1 kwietnia 2021 r. Spłata następuje w równych kwota co pół roku. W czerwcu Aleksander Łukaszenko poprosił Moskwę o wydłużenie o dekadę spłaty kredytu. Zgody nie dostał.

 

 

A members of the media wearing a protective suit and a mask films video as he visits the inside the central control room for the No. 1 and No. 2 reactors at Tokyo Electric Power Co.’s Fukushima Dai-ichi nuclear power plant in Okuma, Fukushima Prefecture, Japan/Bloomberg

 

Od początku inwestycja wywoływała protesty u sąsiadów. Szczególnie zaniepokojone jest Wilno. Elektrownia powstaje 2 km od litewskiej granicy i 30 km od Wilna. Główny źródłem chłodzenia dwóch reaktorów o mocy 1150 MW każdy, ma być rzeka Wilija – główna rzeka litewskiej stolicy.

Poczucie zagrożenia zwiększają też incydenty, jak ten z 2016 r, kiedy korpus reaktora spadł podczas transportu. Po upublicznieniu sytuacji Rosatom zobowiązał się go wymienić. Sytuację z bezpieczeństwem elektrowni komplikuje fakt, że na Białorusi nie ma stacji hydro-akumulacyjnych, w których nocą byłaby pompami tłoczona woda wykorzystana w elektrowni, tak by w dzień mogla poruszać turbiny i produkować prąd.

Jednak prawdziwy problemem Mińska może pojawić się po uruchomieniu pierwszego bloku. Będzie nim nadmiar prądu, z którym wciąż nie wiadomo, co zrobić. Według ocen eksperckich nadwyżka prądu wyniesie 14 mld kWh. Białorusini mieli nadzieję, że będą eksportować prąd do Polski i na Litwę.

 

CZYTAJ TAKŻE: Litewska blokada białoruskiej atomówki

 

Jednak republiki bałtyckie i Polska planują zostać podłączone do systemu energetycznego Unii i wyjść z systemu połączeń z Rosją i Białorusią, w którym znajdują się jeszcze z czasów istnienia ZSRR. Sejm Litwy już trzy lata temu wydał oświadczenie, że nie da zgody na kupowanie prądu z białoruskiej elektrowni, bo ta inwestycja powstaje wbrew sprzeciwowi sąsiada i z szeregiem naruszeń prawodawstwa. Inwestycja ma roczne opóźnienie. Pierwszy rektor ma rozpocząć pracę do końca tego roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie rozczarowani. Saudyjczycy rezygnują z inwestycji

Po półtora roku negocjacji o zakupie udziałów w gazowym projekcie w rosyjskiej Arktyce, gigant ...

Maciej Woźniak: Rekordowy rok dla PGNiG

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Maciej Woźniak, prezes PGNiG.

OZE: podatkowa kwadratura koła

Nowela ustawy o odnawialnych źródłach energii przywracająca z początkiem 2018 r. niższe daniny dla ...

Gazprom najlepszy na świecie

Rosyjski koncern zmienił na fotelu światowego lidera światowej branży energetycznej amerykański Exxon Mobil. Polski ...

Wzrost cen na stacjach przesądzony

PiS szuka pieniędzy na drogi. O ok. 25 groszy na litrze zdrożeją więc benzyna ...

MAE: świat coraz bardziej kopci

Emisje spalin ze związkami węgla wzrosły w 2018 r. do rekordowego poziomu, bo popyt ...