Litwa kupuje jod dla obywateli

Nuclear Power Plant /Bloomberg

Rząd Litwy kupi ponad 4 mln opakowań jodu w tabletkach. Będą dostępne za darmo dla obywateli. Ma to związek z rychłym uruchomieniem elektrowni atomowej w Białorusi. Buduje ją z problemami rosyjski Rosatom. Obiekt stoi 2 km od granicy Litwy i 30 km od Wilna.

„Ministerstwo zdrowia skierowało wszystkie możliwe wysiłki, by zabezpieczyć mieszkańców Litwy jodem w tabletkach. Chodzi o poszukiwania dostawców, uzgodnienie terminów dostaw, ilości towaru, konkretnego rodzaju opakowań itp. Rząd w najbliższym czasie określi też źrodła finansowania i rozpocznie proces zakupu” – dowiedziała się w kancelarii litewskiego rządu agencja BNS.

 

CZYTAJ TAKŻE:Litewska blokada białoruskiej atomówki

 

Litwini już uzgodnili z dostawcami, że niezbędna liczba jodu tabletek (ponad 4 mln) pojawi się na Litwie w ciągu miesiąca. Jod ma kosztować budżet Litwy ok. 900 tys euro. Tabletki zostaną rozdane Litwinom jesienią, jeszcze zanim uruchomiona zostanie elektrownia atomowa budowana w białoruskim Ostrowcu. W pierwszej kolejności otrzymają je mieszkający najbliżej elektrowni.

Władze Wilna już kupiły 2000 opakowań jodu na potrzeby urzędników ratusza. W razie zagrożenia promieniowaniem zostaną wydane natychmiast.
Białoruska atomówka jest budowana obok miasta Ostrowiec w obwodzie homelskim. Kreml przyznał Białorusi do 10 mld dol.kredytu na finansowanie 90 proc. budowanej (dwa bloki  energetyczne). Okres kredytowania to 2011-2020 a jego spłata zacznie pół roku po uruchomieniu elektrowni, ale nie później niż 1 kwietnia 2021 r. Spłata następuje w równych kwota co pół roku. W czerwcu Aleksander Łukaszenko poprosił Moskwę o wydłużenie o dekadę spłaty kredytu. Zgody nie dostał.

 

 

A members of the media wearing a protective suit and a mask films video as he visits the inside the central control room for the No. 1 and No. 2 reactors at Tokyo Electric Power Co.’s Fukushima Dai-ichi nuclear power plant in Okuma, Fukushima Prefecture, Japan/Bloomberg

 

Od początku inwestycja wywoływała protesty u sąsiadów. Szczególnie zaniepokojone jest Wilno. Elektrownia powstaje 2 km od litewskiej granicy i 30 km od Wilna. Główny źródłem chłodzenia dwóch reaktorów o mocy 1150 MW każdy, ma być rzeka Wilija – główna rzeka litewskiej stolicy.

Poczucie zagrożenia zwiększają też incydenty, jak ten z 2016 r, kiedy korpus reaktora spadł podczas transportu. Po upublicznieniu sytuacji Rosatom zobowiązał się go wymienić. Sytuację z bezpieczeństwem elektrowni komplikuje fakt, że na Białorusi nie ma stacji hydro-akumulacyjnych, w których nocą byłaby pompami tłoczona woda wykorzystana w elektrowni, tak by w dzień mogla poruszać turbiny i produkować prąd.

Jednak prawdziwy problemem Mińska może pojawić się po uruchomieniu pierwszego bloku. Będzie nim nadmiar prądu, z którym wciąż nie wiadomo, co zrobić. Według ocen eksperckich nadwyżka prądu wyniesie 14 mld kWh. Białorusini mieli nadzieję, że będą eksportować prąd do Polski i na Litwę.

 

CZYTAJ TAKŻE: Litewska blokada białoruskiej atomówki

 

Jednak republiki bałtyckie i Polska planują zostać podłączone do systemu energetycznego Unii i wyjść z systemu połączeń z Rosją i Białorusią, w którym znajdują się jeszcze z czasów istnienia ZSRR. Sejm Litwy już trzy lata temu wydał oświadczenie, że nie da zgody na kupowanie prądu z białoruskiej elektrowni, bo ta inwestycja powstaje wbrew sprzeciwowi sąsiada i z szeregiem naruszeń prawodawstwa. Inwestycja ma roczne opóźnienie. Pierwszy rektor ma rozpocząć pracę do końca tego roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny paliw ciągle w dół

W tym roku przeciętny kierowca w Polsce może zaoszczędzić na zakupie oleju napędowego lub benzyny kilkaset ...

Litwa nie wpuści prądu z białoruskiej atomówki

Pierwsza białoruska elektrownia atomowa jest już prawie gotowa. Produkcja prądu ruszy z końcem roku. ...

W Polsce jest już sto stacji z logo Circle K

Do końca marca przyszłego roku pod nową nazwą mają funkcjonować wszystkie obiekty należące wcześniej ...

Czeska spółka córka Orlenu wstrzymała produkcję paliw

Czeski Unipetrol, który w 63 proc. należy do PKN Orlen, wstrzymał w niedzielę całkowicie ...

EKSPERCI BRANŻY – OPINIE: Popioły – drugi produkt elektrowni

Na pytanie co produkuje energetyka zawodowa każdy udzieli oczywistej odpowiedzi – energię elektryczną. Odpowiedź ...