Jest trumna dla sowieckich okrętów atomowych

Dziś oddany został do użytku mogilnik na zużyte paliwo i elementy jądrowe z sowieckich okrętów atomowych. Na jego budowę złożył się cały świat oprócz…Rosji.

O uruchomieniu mogilnika poinformował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) . Bank zarządza Funduszem Wsparcia Ekologicznego Partnerstwa Północny. Mogilnik został zbudowany na terenie stoczni Nerpa w Murmańsku. Kosztował 23 mln euro a złożyły się nań Belgia, Niemcy, Dania, Unia, Kanada, Holandia, Norwegia, Wielka Brytania, Finlandia i Francja.

„Zrobiliśmy dziś wielki krok w kierunku likwidacji ekologicznych skutków eksploatacji statków z napędem atomowych na północy Rosji. Do użytku oddany został mogilnik na zużyte elementy jądrowe z pływającej bazy „Łepse”, która w przeszłości zapewniała pracę sowieckiej floty atomowych lodołamaczy” – głosi komunikat EBOR nadesłany do Rzeczpospolitej.

Na pokładzie „Łepse” – statku zbudowanego w 1934 r i wycofanego z użytkowania w 1988 r znajduje się 639 przerdzewiałych i nieklimatyzowanych zużytych, wydzielających ciepło prętów paliwowych, które nie mogą być usunięte z pojemników, w których się znajdują i stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.
Zbudowany mogilnik pozwala na bezpieczne wycięcie zużytych radioaktywnych prętów z pojemników, umieszczenie ich w nowych zabezpieczeniach i wywiezienie do zakładów Majak na Uralu, gdzie Rosjanie przerabiają zużyte paliwo jądrowe. Cała operacja ma zająć 21 miesięcy, a wykona ją rosyjska państwowa firma Atomfłot.

EBOR przypomina, że zarządza też innymi projektami likwidacji pozostałości jądrowego potencjału ZSRR. Jest to m.in. projekt stworzenia systemu usunięcia i wywozu 22 tysięcy zużytych elementów paliwowych z bazy atomowych łodzi podwodnych na przylądku Andriejew, zbudowanej w latach 60-tych XX w. Bank zarządza też Funduszem Czarnobylskiego Sarkofagu na Ukrainie oraz projektami likwidacji najgroźniejszych miejsc wydobycia rudy uranowej na terenie Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Mogą Ci się również spodobać

Jaworzno III będzie później

Tauron porozumiał się z konsorcjum Rafako–Mostostal Warszawa w zakresie zmian w umowie na budowę ...

USA: ciąg dalszy zwolnień w branży naftowej

Rok 2016 nie zapowiada się dobrze dla branży naftowej w USA. Niskie ceny ropy ...

Tauron trudny w negocjacjach

Kompania Węglowa walczy o przetrwanie, a SRK o inwestorów dla Brzeszczy i Makoszowów. Wznowione ...

Analitycy: w przyszłym tygodniu możliwy nieznaczny wzrost cen paliw

W kolejnym tygodniu paliwa na stacjach mogą nieco zdrożeć – ocenili eksperci e-petrol. Analitycy ...

Arabia Saudyjska i Rosja walczą o klientów w Europie

W październiku Arabia Saudyjska obniża ceny na wszystkie gatunki swojej ropy dla odbiorców europejskich. ...

Branża między młotem a kowadłem

Polska energetyka stoi przed dramatycznym wyborem wynikającym z wieloletniego uzależnienia od węgla. Musimy w odpowiedni ...