Jest trumna dla sowieckich okrętów atomowych

Dziś oddany został do użytku mogilnik na zużyte paliwo i elementy jądrowe z sowieckich okrętów atomowych. Na jego budowę złożył się cały świat oprócz…Rosji.

O uruchomieniu mogilnika poinformował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) . Bank zarządza Funduszem Wsparcia Ekologicznego Partnerstwa Północny. Mogilnik został zbudowany na terenie stoczni Nerpa w Murmańsku. Kosztował 23 mln euro a złożyły się nań Belgia, Niemcy, Dania, Unia, Kanada, Holandia, Norwegia, Wielka Brytania, Finlandia i Francja.

„Zrobiliśmy dziś wielki krok w kierunku likwidacji ekologicznych skutków eksploatacji statków z napędem atomowych na północy Rosji. Do użytku oddany został mogilnik na zużyte elementy jądrowe z pływającej bazy „Łepse”, która w przeszłości zapewniała pracę sowieckiej floty atomowych lodołamaczy” – głosi komunikat EBOR nadesłany do Rzeczpospolitej.

Na pokładzie „Łepse” – statku zbudowanego w 1934 r i wycofanego z użytkowania w 1988 r znajduje się 639 przerdzewiałych i nieklimatyzowanych zużytych, wydzielających ciepło prętów paliwowych, które nie mogą być usunięte z pojemników, w których się znajdują i stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.
Zbudowany mogilnik pozwala na bezpieczne wycięcie zużytych radioaktywnych prętów z pojemników, umieszczenie ich w nowych zabezpieczeniach i wywiezienie do zakładów Majak na Uralu, gdzie Rosjanie przerabiają zużyte paliwo jądrowe. Cała operacja ma zająć 21 miesięcy, a wykona ją rosyjska państwowa firma Atomfłot.

EBOR przypomina, że zarządza też innymi projektami likwidacji pozostałości jądrowego potencjału ZSRR. Jest to m.in. projekt stworzenia systemu usunięcia i wywozu 22 tysięcy zużytych elementów paliwowych z bazy atomowych łodzi podwodnych na przylądku Andriejew, zbudowanej w latach 60-tych XX w. Bank zarządza też Funduszem Czarnobylskiego Sarkofagu na Ukrainie oraz projektami likwidacji najgroźniejszych miejsc wydobycia rudy uranowej na terenie Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom zakończył Turecki Potok

Szwajcarski wykonawca położył już całą podmorską część gazociągu Gazpromu do Turcji w granicach rosyjskich ...

Walka ze smogiem: jak wybrać materiały izolacyjne

Materiały izolacyjne mają różne charakterystyki i różne zastosowania. Warto starannie dobrać produkt do ocieplanego ...

DM mBanku wycenia kolejne ryzyka dla Energi

Energa już najmocniej DM mBanku podniósł rekomendację dla Energi do „trzymaj” z poprzedniego „redukuj”. ...

Przyspiesza walka o Nord Stream 2

Polska szuka większości w Unii Europejskiej dla zablokowania gazociągu. Kluczowa będzie Francja. Przewodnicząca w ...

Trzecia próba odwołania prezesa węglowej spółki

Do dymisji szefa kontrolowanej przez państwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej może dojść w najbliższy czwartek ...

Kudrin: ropa będzie jeszcze tańsza

Ceny ropy jeszcze nie osiągnęły najniższego punktu, ale gospodarka Rosji zaadaptuje się do nowych ...