Jest trumna dla sowieckich okrętów atomowych

Dziś oddany został do użytku mogilnik na zużyte paliwo i elementy jądrowe z sowieckich okrętów atomowych. Na jego budowę złożył się cały świat oprócz…Rosji.

O uruchomieniu mogilnika poinformował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) . Bank zarządza Funduszem Wsparcia Ekologicznego Partnerstwa Północny. Mogilnik został zbudowany na terenie stoczni Nerpa w Murmańsku. Kosztował 23 mln euro a złożyły się nań Belgia, Niemcy, Dania, Unia, Kanada, Holandia, Norwegia, Wielka Brytania, Finlandia i Francja.

„Zrobiliśmy dziś wielki krok w kierunku likwidacji ekologicznych skutków eksploatacji statków z napędem atomowych na północy Rosji. Do użytku oddany został mogilnik na zużyte elementy jądrowe z pływającej bazy „Łepse”, która w przeszłości zapewniała pracę sowieckiej floty atomowych lodołamaczy” – głosi komunikat EBOR nadesłany do Rzeczpospolitej.

Na pokładzie „Łepse” – statku zbudowanego w 1934 r i wycofanego z użytkowania w 1988 r znajduje się 639 przerdzewiałych i nieklimatyzowanych zużytych, wydzielających ciepło prętów paliwowych, które nie mogą być usunięte z pojemników, w których się znajdują i stanowią poważne zagrożenie dla środowiska.
Zbudowany mogilnik pozwala na bezpieczne wycięcie zużytych radioaktywnych prętów z pojemników, umieszczenie ich w nowych zabezpieczeniach i wywiezienie do zakładów Majak na Uralu, gdzie Rosjanie przerabiają zużyte paliwo jądrowe. Cała operacja ma zająć 21 miesięcy, a wykona ją rosyjska państwowa firma Atomfłot.

EBOR przypomina, że zarządza też innymi projektami likwidacji pozostałości jądrowego potencjału ZSRR. Jest to m.in. projekt stworzenia systemu usunięcia i wywozu 22 tysięcy zużytych elementów paliwowych z bazy atomowych łodzi podwodnych na przylądku Andriejew, zbudowanej w latach 60-tych XX w. Bank zarządza też Funduszem Czarnobylskiego Sarkofagu na Ukrainie oraz projektami likwidacji najgroźniejszych miejsc wydobycia rudy uranowej na terenie Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu.

Mogą Ci się również spodobać

Estonia sięga po słońce. Powstanie ogromny kompleks

Choć Estonia to nie Włochy czy Hiszpania, w których królują słoneczne dni, to właśnie ...

Elektrownie wodne w sporze z Tauronem

Już dwa lata trwa spór o kupno energii od małych producentów prądu. Wytwórcy energii ...

Wzrośnie liczba stacji z paliwami alternatywnymi

Więcej inwestycji w ładowarki do pojazdów elektrycznych oraz punkty tankowania gazu i wodoru. Spółki ...

Gazprom ma nową trasę, Nord Stream-2 zahacza o… Polskę

Poniedziałek 15 kwietnia to nie jest dobry dzień dla Gazpromu. Zatwierdzona Dyrektywa Gazowa, pieniądze ...

PGE wyda krocie na rozwój ciepłownictwa

Państwowy koncern chce się stać bardziej zielony: stawia na budowę elektrociepłowni na biomasę, gaz ...

PKP Energetyka spiera się o dostawy prądu

Coraz więcej jest spornych spraw między podmiotami handlującymi energią. Winne są spadające hurtowe ceny. ...