Nowy rząd Merkel może zwalczać polską elektrownię atomową

Bloomberg

Umowa koalicyj na nowego rządu wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD może się okazać problematyczna dla polskiego projektu budowy elektrowni nuklearnej.

Zgodnie z zapisami umowy nowy niemiecki rząd ma walczyć o zakaz wykorzystywania unijnego i państwowego wsparcia finansowego w nowych projektach jądrowych na terenie Unii Europejskiej. Według portalu Energetyka24, „to śmiertelne zagrożenie dla polskiej inwestycji”. „Cel Niemiec jest jasny: zwiększenie liczby miejsc pracy w Republice Federalnej poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii i ich eksport” – uważa portal.

Poniedziałkowa wizyta w Warszawie Angeli Merkel nie będzie łatwa. Trudnym tematem będzie kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz zapis w umowie koalicyjnej w sprawie finansowania projektów atomowych – uważa portal Energetyka24.

Pierwsza polska elektrownia atomowa

– W tym miesiącu możliwe jest rozstrzygnięcie w sprawie inwestycji w energetykę jądrową. Wszystkie nasze analizy pokazują, że w tym kierunku musimy pójść – powiedział Krzysztof Tchórzewski podczas debaty inaugurującej Welconomy Forum w Toruniu.

Uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w 2029 albo 2030 roku a koszt jej budowy wyniósłby ok. 75 mld zł. Kosztu budowy nie będą w stanie pokryć spółki skarbu państwa zaangażowane w ten projekt czyli PGE, Tauron, Enea i KGHM, mimo że ma do tego konsorcjum także dołączyć PKN Orlen. Prawdopodobnie konieczne będzie pozyskanie na ten cel unijnych dotacji. Jednak minister Tchórzewski twierdzi, że „możliwości i w naszym państwie, i naszych podmiotów gospodarczych są na tyle spore, że jesteśmy w stanie temu podołać”.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa w górę po ataku na saudyjskie tankowce

Cena ropy gatunku Brent skoczyła w poniedziałek rano o 1,6 proc. do 71,6 dolarów ...

Zapłacimy mniej za gaz kupowany od PGNiG

Od 1 kwietnia ceny dla finalnych odbiorców zmaleją o co najmniej 5 proc. Kolejne ...

Amerykanie kupują coraz więcej ropy z… Rosji

Oficjalnie Rosja nie sprzedaje swojej ropy i jej produktów do USA. Pomimo to jej ...

PGNiG sprzedaje majątek i szuka oszczędności

W tym roku zarząd chce obniżyć koszty grupy o 223 mln zł. Będzie też ...

Na ile starczy Rosji ropy?

Rosyjskie udowodnione zasoby ropy starczą krajowi na ponad 20 lat, twierdzą władze. Ale to ...

Inwestorzy giełdowi wyprzedawali akcje Enei i ZE PAK

Minister skarbu potwierdził informacje „Rz” o możliwej fuzji energetycznych grup. W środę akcje Enei ...