Nowy rząd Merkel może zwalczać polską elektrownię atomową

Bloomberg

Umowa koalicyj na nowego rządu wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD może się okazać problematyczna dla polskiego projektu budowy elektrowni nuklearnej.

Zgodnie z zapisami umowy nowy niemiecki rząd ma walczyć o zakaz wykorzystywania unijnego i państwowego wsparcia finansowego w nowych projektach jądrowych na terenie Unii Europejskiej. Według portalu Energetyka24, „to śmiertelne zagrożenie dla polskiej inwestycji”. „Cel Niemiec jest jasny: zwiększenie liczby miejsc pracy w Republice Federalnej poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii i ich eksport” – uważa portal.

Poniedziałkowa wizyta w Warszawie Angeli Merkel nie będzie łatwa. Trudnym tematem będzie kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz zapis w umowie koalicyjnej w sprawie finansowania projektów atomowych – uważa portal Energetyka24.

Pierwsza polska elektrownia atomowa

– W tym miesiącu możliwe jest rozstrzygnięcie w sprawie inwestycji w energetykę jądrową. Wszystkie nasze analizy pokazują, że w tym kierunku musimy pójść – powiedział Krzysztof Tchórzewski podczas debaty inaugurującej Welconomy Forum w Toruniu.

Uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w 2029 albo 2030 roku a koszt jej budowy wyniósłby ok. 75 mld zł. Kosztu budowy nie będą w stanie pokryć spółki skarbu państwa zaangażowane w ten projekt czyli PGE, Tauron, Enea i KGHM, mimo że ma do tego konsorcjum także dołączyć PKN Orlen. Prawdopodobnie konieczne będzie pozyskanie na ten cel unijnych dotacji. Jednak minister Tchórzewski twierdzi, że „możliwości i w naszym państwie, i naszych podmiotów gospodarczych są na tyle spore, że jesteśmy w stanie temu podołać”.

Mogą Ci się również spodobać

Czas na zieloną rewolucję

W 2009 roku ukazała się w Polsce książka Thomasa L. Friedmana „Gorący, płaski i ...

Donald Trump wsparł rosyjską ropę

Na amerykańskich sankcjach wobec Iranu najbardziej zyskują rosyjskie koncernu naftowe. Rosyjska ropa staje się ...

Otwiera się kolejne pole sporu z Francuzami

Kolejna sprawa po zerwaniu negocjacji z Airbusem w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych dotyczyć może ...

Gazprom: pożyczka z Chin sygnałem uzależnienia

Rosyjski koncern Gazprom otrzymał kredyt z Bank of China o wartości 2,17 mld USD. ...

PSE: wprowadzenie stopni zasilania w sierpniu zapobiegło blackoutowi

Wprowadzenie w sierpniu br. stopni zasilania było niezbędne, bo zapobiegło wyłączeniom awaryjnym, których skutki ...

W Bełchatowie zamienią węgiel brunatny na atom

Minister energii chciałby zakończyć budowę dwóch elektrowni jądrowych do 2043 r. Jego plan nie ...