Zielone światło dla małych reaktorów

123RF

Powołany przez ministra energii zespół ekspertów zaleca budowę małych reaktorów jądrowych produkujących ciepło dla przemysłu.

Resortowy zespół po ponad roku analiz stwierdził, że wdrożenie w Polsce wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych chłodzonych gazem (HTGR) ma sens. Tym samym potwierdziły się doniesienia „Rzeczpospolitej”, która o efektach prac ekspertów informowała już w listopadzie 2017 r.

– Wdrożenie tej technologii jako źródła ciepła przemysłowego np. w branży chemicznej istotnie zmniejszyłoby zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny i obniżyło poziom emisji dwutlenku węgla, a jednocześnie postawiłoby nasz kraj w czołówce krajów rozwijających najbardziej zaawansowane technologie jądrowe – podkreślił Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii.

To jednak kosztowny projekt. Same wydatki na projektowanie i licencjonowanie HTGR oszacowano na 500 mln zł. Natomiast budowa pierwszego reaktora o mocy 165 MW pochłonie 2 mld zł. Zespół oszacował, że uruchomienie środków na projekt w latach 2019–2023 umożliwiłoby budowę pierwszej instalacji do 2031 r.

Małe reaktory jądrowe, budowane przy zakładach produkcyjnych, mają być odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu na energię cieplną. Polski przemysł korzysta dziś głównie z kotłów węglowych i gazowych do produkcji ciepła, które starzeją się i będą wymagały wymiany. Ceny węgla i gazu w dłuższej perspektywie stoją pod dużym znakiem zapytania z uwagi m.in. na koszty emisji CO2 oraz uwarunkowania geopolityczne. Natomiast budowa reaktora jest co prawda dużo droższa np. od ciepłowni węglowej, jednak później cena paliwa stanowi zaledwie około 5 proc. kosztów wytwarzania energii. Eksperci podkreślają też, że instalacje HTGR są bezpieczne i dlatego mogą być budowane w sąsiedztwie fabryk czy domów.

Pierwsi chętni już są. Wdrożenie takich rozwiązań w swoich zakładach wstępnie rozważa chemiczna Grupa Azoty. Technologii tej z uwagą przygląda się również miedziowy gigant KGHM.

Mogą Ci się również spodobać

Jak zmieniać polską energetykę

Kolejne unijne pakiety klimatyczno-energetyczne wyznaczają cele redukcji emisji CO2 i zanieczyszczeń, poprawy efektywności energetycznej ...

Ruszył carsharing Energi w Trójmieście

Energa uruchomiła w Gdańsku usługę wynajmu samochodów elektrycznych. Cena za wypożyczenie auta waha się ...

Japonia rozważa sprzedanie Polsce nowoczesnych reaktorów atomowych

Rząd Japonii rozważa eksport reaktorów jądrowych nowej generacji. Polska ma być jednym z pierwszych ...

Białoruś prosi Rosję o ulgi

Mińska nie stać na budowaną i finansowaną przez Rosjan elektrownię jądrową. Aleksandr Łukaszenko chce, ...

Total ratuje Petrobras

Skompromitowany skandalem korupcyjnym brazylijski koncern paliwowy zawarł strategiczny alians z Francuzami. Total przejmie aktywa ...

Cud paliwowy w mieście lwa

Azjatycki tygrys, a raczej lew ma 50 km długości i 26 km szerokości. Trudno ...