Niższe rachunki za prąd

123rf.com

W przyszłym roku zapłacimy miesięcznie o 1-2 zł netto mniej za prąd i dystrybucję. W skali roku to nasze oszczędności z tego tytułu sięgną od 12 do 22 zł.

Taki wniosek płynie z zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf obrotu energią dla gospodarstw domowych i stawek przesyłowych dla całego rynku. De facto oznacza to powrót do cen z 2014 r. – Nasze rachunki za energię będą w przyszłym roku niższe. Mimo to w zatwierdzonych taryfach o ponad 200 mln zł zwiększyliśmy wydatki związane z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego – podsumowuje wynik tegorocznych postępowań taryfowych Maciej Bando, prezes URE.

Nie ma zaskoczenia jeśli chodzi o stawki obrotu energią. Każdej ze spółek handlujących prądem należącej obniżono na 2016 rok taryfę sprzedażową. Najmocniej w Enerdze (1 proc.), a najmniej w Enei (0,7 proc.). Przy taryfach dystrybucyjnych też są spadki. Dla całego rynku sięgają one od 0,3 proc. w Enerdze – Operator do 2,6 proc. w PGE Dystrybucji. Średnio opłaty za przesył energii dla wszystkich klientów w kraju zmniejszą się o 1,6 proc. Dla gospodarstw domowych spadną nawet o 2 proc. Przy czym warto zauważyć, że najmocniej odczują to odbiorcy indywidualni z południowej Polski, gdzie działa Tauron Dystrybucja, a najmniej mieszkańcy Warszawy, gdzie działa RWE Stoen Operator. Handlująca energią spółka niemieckiej grupy od kilku lat nie przedkłada do zatwierdzenia taryfy na obrót, podobnie jak Tauron Sprzedaż GZE (powstała na bazie aktywów kupionych Vattenfalla).

Jak podkreśla URE pierwotne wnioski przedsiębiorstw – tak obrotu jak i dystrybutorów – różniły się znacząco od tych uznanych za uzasadnione i zatwierdzonych przez regulatora. W wyniku postępowań administracyjnych prowadzonych przez regulatora oraz wielokrotnych wezwań kierowanych do spółek w kieszeniach Polaków zostanie prawie 0,5 mld zł.

Regulator uzasadnia decyzję dotyczącą spadku cen prądu, głównie niższymi kosztami zakupu tzw. energii „zielonej”. Z kolei niższe taryfy dystrybucyjne tłumaczy optymalizacją kosztów działalności operatorów sieci. Od przyszłego roku URE kładzie nacisk na element jakościowy zawarty w taryfach dystrybucyjnych związany z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego.

Mogą Ci się również spodobać

OZE nie zastąpią energetyki konwencjonalnej

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza zasadniczą zmianę, a nawet transformację polskiej energetyki. – Polska ...

Artur Zawartko: Ukraina to element europejskiego systemu bezpieczeństwa gazowego

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

PKN Orlen ma umowę na sprzedaż propylenu

Koncern pozyskał już kupca na dodatkową produkcję z nowej instalacji metatezy budowanej w Płocku. ...

Spadek wyników PGE po półroczu

W pierwszym półroczu 2016 r. Polska Grupa Energetyczna odnotowała 13,67 mld zł przychodów, co ...

Azerbejdżan dołączy do OPEC

Baku otrzymało zaproszenie do udziału w listopadowej sesji kartelu eksporterów ropy w Wiedniu. Azerowie ...

Fiten po pierwszym kwartale na plusie

Zajmująca się handlem energią oraz gazem ziemnym spółka Fiten zanotowała lepsze wyniki w i ...