Czarnecki: z solidarnością energetyczną w UE jest kiepsko; musimy dbać o własne bezpieczeństwo

Bloomberg

W sprawie Nord Stream 2 mamy do czynienia ze swoistą przepychanką pomiędzy PGNiG – firmą, z kraju członkowskiego UE – a KE wspieraną przez rosyjski Gazprom; to najlepszy dowód na to, że z solidarnością w obszarze energetyki jest kiepsko – uważa Ryszard Czarnecki (PiS).

Wiceprzewodniczący PE powiedział w czwartek w TVP Info, że za czasów PO-PSL „wielokrotnie odtrąbiono, że dzięki Donaldowi Tuskowi mamy wspólną unijną politykę energetyczną”. Tymczasem, w jego ocenie, Gazprom „panoszy się przy pomocy niektórych państw, które za tym lobbują, jak choćby Niemiec”. „Ten sukces Donalda Tuska jest kompletną fikcją” – stwierdził. Stąd, przekonywał, jako państwo „powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo”.

Jak mówił, UE zgodziła się na Nord Stream 1, zaś teraz godzi się na Nord Stream 2, ponieważ „pewna warstwa werbalna wezwania do solidarności UE w obszarze energetycznym rozmija się z pewnymi działaniami”.

Ryszard Czarnecki wskazał, że obecnie, w sprawie Nord Stream 2 „PGNiG wchodzi w spór z Komisją Europejską”, z kolei Gazprom „zgłasza się jako pomocnik, podmiot, który wspiera KE i ona się na to zgadza”. Dlatego też, zdaniem Czarneckiego, mamy do czynienia ze swoistą przepychanką „pomiędzy polską firmą, z kraju członkowskiego UE, a KE wspieraną przez rosyjski Gazprom”. „Jest to najlepszy dowód na to, że z solidarnością w obszarze energetyki jest kiepsko” – mówił.

Jak powiedział, dostrzega pewną sprzyjającą koniunkturę za oceanem – Amerykanie bowiem, według niego, są „żywotnie zainteresowani w sensie biznesowym tym, aby projekt Nord Stream 1 i Nord Stream 2 się nie domknął”, ponieważ to by oznaczało zmniejszenie możliwości eksportu gazu amerykańskiego.

Czarnecki ocenił zarazem, że Amerykanie będą w niedługim czasie eksportować gaz łupkowy do Europy, co oznacza „możliwość dywersyfikacji na rynku energetycznym” i stwarza również „możliwość szerszego manewru negocjacyjnego (…) na poziomie rządowym”.

„Aktywność Polski w tym obszarze stwarza nam większe pole manewru”, a „Rosja nie od dziś używa szantażu energetycznego dla osiągania swoich celów politycznych” – konkludował europoseł.

Mogą Ci się również spodobać

Mineralne zasoby antropogeni- czne mogą i powinny być wykorzystane w budownictwie infrastrukturalnym w pierwszej kolejności, przed zasobami naturalnymi.

Mineralne zasoby antropogeniczne w GOZ

Kluczowa jest symbioza górnictwa, energetyki i infrastruktury. Każdego roku w Europie górnictwo i energetyka wytwarzają ok. ...

Iran wspomaga Wenezuelę… ropą

Kraj posiadający największe zasoby czarnego złota na świecie, musi ją importować. Jedynym dostawcą jest ...

Pompy ropy zwalniają, cena rośnie

Wiele krajów OPEC zmniejszyło wydobycie zgodnie z umową z Wiednia. Wykonuje ją też Rosja. ...

PGNiG zwiększy zagraniczne inwestycje

Koncern chce przejmować i zagospodarowywać złoża ropy i gazu głównie w Norwegii i Pakistanie. ...

Arabia Saudyjska pozbywa się kanadyjskich aktywów

Saudyjski bank centralny oraz państwowe fundusze emerytalne poinstruowały zarządzających funduszami, by wyprzedawali kanadyjskie aktywa. ...

Przyspiesza walka o Nord Stream 2

Polska szuka większości w Unii Europejskiej dla zablokowania gazociągu. Kluczowa będzie Francja. Przewodnicząca w ...