Rząd stawia na elektrownię w Ostrołęce

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Kontynujemy plan budowy elektrowni w Ostrołęce, a w ciągu trzech lat rozpoczniemy budowę przynajmniej dwóch lub trzech kolejnych bloków energetycznych w Polsce – zapowiedział w Gdańsku Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Zdaniem ministra w Ostrołęce powinien powstać blok energetyczny o mocy 1000 MW. – Były dwie propozycje: 500 i 1000 MW, ale ekonomicznie jest od razu budować 1000 MW – zapowiedział Krzysztof Tchórzewski.

W Ostrołęce działają dwa zakłady należące do Grupy Energa – Elektrociepłownia Ostrołęka i Elektrownia Ostrołęka. Oba mają ponad 40 lat, stąd od lat mówi się o budowie nowej elektrowni. Taką zapowiedź już w trakcie kampanii wyborczej złożyła Beata Szydło, a w tym roku zarząd Energi podał, że prowadzi analizy ewentualnej inwestycji.

W środę Tchórzewski zdecydowanie potwierdził wolę budowy. – Możliwości starej elektrowni wygasną w ciągu dziesięciu lat. Z punktu widzenia właścicielskiego i bezpieczeństwa energetycznego Polski budowa będzie kontynuowana. Energa nie powinna pozostać firmą, która zajmuje się tylko handlem i dystrybucją, ale i wytwarzaniem. Ta inwestycja będzie finansowana nie tylko ze środków spółki, ale zostaną tu skierowane także inne środki – mówił Tchórzewski.

Jego zdaniem nie skończy się na Ostrołęce, ale w ciągu dziesięciu lat mają powstać kolejne dwa lub trzy nowe bloki energetyczne, nie licząc już budowanych. Inwestycje mają wystartować w ciągu trzech lat.

Na spotkaniu ministra z zarządem Energi omawiano też powołanie Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a której jednym z inwestorów będzie właśnie gdańska spółka. – Energa staje się wspólnikiem w PGG, zaangażowanym na poziomie 15–16 proc., jeżeli chodzi o kapitał tego przedsięwzięcia – powiedział minister.

Z kolei według prezesa Energi Dariusza Kaśków zaangażowanie kapitałowe spółki w PGG może sięgnąć aż 600 mln zł. Ani minister, ani prezes nie chcieli jednak zdradzić szczegółów, jak ma wyglądać realizacja planu. – Od dłuższego czasu robione są biznesplany, trwają prace nad ostatecznym planem. Teraz zarząd musi wypracować odpowiednie ścieżki korporacyjne – powiedział Kaśków.

Tchórzewski podał też, że Energa zachowa samodzielność i nie będzie łączona z PGE. – Takie zamiary były przygotowywane przez ostatnie 1,5 roku. Ja uznaję, że to niepotrzebne. Prace zostały zawieszone, poszczególne regiony potrzebują swoich spółek na swoim terenie – zapowiedział minister.

Mogą Ci się również spodobać

Pożegnanie z Rosją

Po 25 latach na rosyjskim rynku, amerykański koncern ConocoPhillips sprzedał swój biznes i opuścił ...

Dymisja za krytykę Gazpromu

Największy bank Rosji zwolnił swojego analityka – jednego z autorów miażdżąco krytycznej analizy zagranicznych ...

Katar wstrzymał produkcję helu

Drugi producent helu na świecie musiał przerwać produkcję z powodu blokady ekonomicznej. To szansa ...

Leśne gospodarstwa węglowe przez 30 lat mają pochłonąć niemal 1 mln ton dwutlenku węgla

Forests will absorb more carbon dioxide

Nearly 1 million tonnes of carbon dioxide (CO2) will be absorbed by Forest Coal ...

Stałe wydobycie, ceny ropy w dół

Arabia Saudyjska, Rosja, Katar i Wenezuela zamrożą wydobycie ropy naftowej. Na bardzo wysokim poziomie. ...

The road to electrification of transport is like reaching a summit

The electromobility revolution in transport is one of the tools for fighting smog, mainly ...