Rząd stawia na elektrownię w Ostrołęce

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Kontynujemy plan budowy elektrowni w Ostrołęce, a w ciągu trzech lat rozpoczniemy budowę przynajmniej dwóch lub trzech kolejnych bloków energetycznych w Polsce – zapowiedział w Gdańsku Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Zdaniem ministra w Ostrołęce powinien powstać blok energetyczny o mocy 1000 MW. – Były dwie propozycje: 500 i 1000 MW, ale ekonomicznie jest od razu budować 1000 MW – zapowiedział Krzysztof Tchórzewski.

W Ostrołęce działają dwa zakłady należące do Grupy Energa – Elektrociepłownia Ostrołęka i Elektrownia Ostrołęka. Oba mają ponad 40 lat, stąd od lat mówi się o budowie nowej elektrowni. Taką zapowiedź już w trakcie kampanii wyborczej złożyła Beata Szydło, a w tym roku zarząd Energi podał, że prowadzi analizy ewentualnej inwestycji.

W środę Tchórzewski zdecydowanie potwierdził wolę budowy. – Możliwości starej elektrowni wygasną w ciągu dziesięciu lat. Z punktu widzenia właścicielskiego i bezpieczeństwa energetycznego Polski budowa będzie kontynuowana. Energa nie powinna pozostać firmą, która zajmuje się tylko handlem i dystrybucją, ale i wytwarzaniem. Ta inwestycja będzie finansowana nie tylko ze środków spółki, ale zostaną tu skierowane także inne środki – mówił Tchórzewski.

Jego zdaniem nie skończy się na Ostrołęce, ale w ciągu dziesięciu lat mają powstać kolejne dwa lub trzy nowe bloki energetyczne, nie licząc już budowanych. Inwestycje mają wystartować w ciągu trzech lat.

Na spotkaniu ministra z zarządem Energi omawiano też powołanie Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a której jednym z inwestorów będzie właśnie gdańska spółka. – Energa staje się wspólnikiem w PGG, zaangażowanym na poziomie 15–16 proc., jeżeli chodzi o kapitał tego przedsięwzięcia – powiedział minister.

Z kolei według prezesa Energi Dariusza Kaśków zaangażowanie kapitałowe spółki w PGG może sięgnąć aż 600 mln zł. Ani minister, ani prezes nie chcieli jednak zdradzić szczegółów, jak ma wyglądać realizacja planu. – Od dłuższego czasu robione są biznesplany, trwają prace nad ostatecznym planem. Teraz zarząd musi wypracować odpowiednie ścieżki korporacyjne – powiedział Kaśków.

Tchórzewski podał też, że Energa zachowa samodzielność i nie będzie łączona z PGE. – Takie zamiary były przygotowywane przez ostatnie 1,5 roku. Ja uznaję, że to niepotrzebne. Prace zostały zawieszone, poszczególne regiony potrzebują swoich spółek na swoim terenie – zapowiedział minister.

Mogą Ci się również spodobać

Czysta ropa z Rosji dotarła do Polski

Rosjanie poinformowali, że w niedzielę rano spełniająca normy rosyjska ropa dopłynęła do punktu odbioru ...

Energa i Enea zbudują Elektrownię Ostrołęka C

Elektrownie Ostrołęka C będą budować wspólnie spółki Energa i Enea, które zawarły w tej ...

Elektrownie wodne w starych kopalniach

Jest pomysł, by w wyrobiskach górniczych magazynować energię z odnawialnych źródeł. To jednak kosztowna ...

Problemy w Kralupach nie wstrząsną Czechami

Wyłączenie rafinerii w Kralupach nie powinno wpłynąć istotnie na czeski rynek paliw i funkcjonowanie ...

Orlen czeka na optymalne warunki emisji obligacji

Koncern chce sprzedać papiery za 1 mld zł. Ciągle nie wiadomo jednak, na jakich ...

Zajęte aktywa Gazpromu na 2,6 mld dolarów

Naftogaz Ukrainy doprowadził do aresztowania zagranicznych aktywów Gazpromu na kwotę przewyższającą zasądzone na swoją korzyść ...