URE: Konsolidacja energetyki z górnictwem nie jest złym pomysłem

Bloomberg

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ocenia, że konsolidacja energetyki z górnictwem nie jest złym pomysłem, ale nie powinna dotyczyć wszystkich elektrowni.

– Taki model biznesowy funkcjonuje już w PGE, czy Tauronie i się sprawdza, więc dlaczego nie miałby być wprowadzony szerzej – stwierdził Maciej Bando.

Jego zdaniem kontrakt długoterminowy na dostawy węgla można zastąpić udziałami w kopalniach. Jednak jego zdaniem trzeba szukać złotego środka, czyli dywersyfikować źródła dostaw surowca.

– Nie przesadzić z liczbą elektrowni, które mają mieć własne kopalnie. Przykładowo jedna trzecia węgla mogłaby pochodzić z własnych zasobów, jedna trzecia byłaby kupowana z innych polskich kopalni, a reszta mogłaby być importowana – dodał Bando.

Rada Ministrów zdecydowała w ubiegłą środę o wniesieniu wszystkich akcji Kompanii Węglowej do spółki Towarzystwo Finansowe Silesia. Zdaniem resortu to pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. MSP podało, że analizę projektu rozpoczęły m.in. PGE oraz Energa, które wyraziły zainteresowanie budowaniem na bazie Kompanii Węglowej silnych koncernów paliwowo -energetycznych. Analizę projektu rozpocznie także PGNiG Termika, spółka z grupy kapitałowej PGNiG.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE zapłaci ponad 100 mln zł podatku za podniesienie kapitału

Jeden z mniejszościowych akcjonariuszy Polskiej Grupy Energetycznej wniósł pozew do sądu okręgowego w Warszawie. ...

Iran w stanie oblężenia

Biały Dom zapowiada doprowadzenie irańskiego eksportu ropy do zera. Teheran potajemnie szuka więc używanych ...

Wyższe zyski Enei i Bogdanki

Enea w I kwartale tego roku zarobiła na czysto 290,4 mln zł. To o ...

Firmy kuszą prosumentów

Jak z rękawa posypały się oferty dla osób chcących produkować prąd na własne potrzeby. ...

Bułgarzy pozwali Gazprom

Pomimo obowiązującego długoletniego kontraktu, Gazprom przestał dostarczać gaz bułgarskiej firmie. Bułgarzy poszli do sądu. ...

Statoil i Polenergia złożyły wniosek w UOKiK

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek holenderskiej spółki należącej do grupy Statoil ...