URE: Konsolidacja energetyki z górnictwem nie jest złym pomysłem

Bloomberg

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ocenia, że konsolidacja energetyki z górnictwem nie jest złym pomysłem, ale nie powinna dotyczyć wszystkich elektrowni.

– Taki model biznesowy funkcjonuje już w PGE, czy Tauronie i się sprawdza, więc dlaczego nie miałby być wprowadzony szerzej – stwierdził Maciej Bando.

Jego zdaniem kontrakt długoterminowy na dostawy węgla można zastąpić udziałami w kopalniach. Jednak jego zdaniem trzeba szukać złotego środka, czyli dywersyfikować źródła dostaw surowca.

– Nie przesadzić z liczbą elektrowni, które mają mieć własne kopalnie. Przykładowo jedna trzecia węgla mogłaby pochodzić z własnych zasobów, jedna trzecia byłaby kupowana z innych polskich kopalni, a reszta mogłaby być importowana – dodał Bando.

Rada Ministrów zdecydowała w ubiegłą środę o wniesieniu wszystkich akcji Kompanii Węglowej do spółki Towarzystwo Finansowe Silesia. Zdaniem resortu to pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. MSP podało, że analizę projektu rozpoczęły m.in. PGE oraz Energa, które wyraziły zainteresowanie budowaniem na bazie Kompanii Węglowej silnych koncernów paliwowo -energetycznych. Analizę projektu rozpocznie także PGNiG Termika, spółka z grupy kapitałowej PGNiG.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gajowiecki: Najgorsze lata dla wiatraków są za nami

Technologia naziemna osiągnęła poziom farm instalowanych na morzu – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego ...

Energetyka czeka na młodych

Napływ świeżej krwi do spółek to warunek, by w sektorze dokonała się rewolucja przemysłowa ...

Energetyka w świetle megatrendów

„Nasz kierunek – przyszłość” – to hasło konferencji branżowej MEGATRENDY 2020, podczas której  Apator ...

PGNiG chce więcej wiercić na Ukrainie

Koncern zabiega o kolejne kontrakty na prowadzenie prac poszukiwawczo-wydobywczych. PGNiG chce realizować coraz więcej ...

PGNiG wierci w Niemczech

Na poszukiwania ropy i gazu w Brandenburgii giełdowa spółka chce wydać do połowy przyszłego ...

Zachód wstrzymał zapłaty za ropę z „Przyjaźni”

Francuski Total i włoski Eni wstrzymały zapłatę za kwietniowe dostawy brudnej rosyjskiej ropy naftociągiem ...