Gigantyczne zarobki prezesa Shell. „Gorzka pigułka, do przełknięcia dla pracowników”

Jak ujawnił energetyczny gigant - Wael Sawan, nowy prezes Shella w pierwszym roku na stanowisku otrzymał pakiet wynagrodzeń w wysokości prawie 8 mln funtów (ponad 40 mln złotych). Szczegóły wynagrodzenia wyszły na jaw, gdy Shell złagodził jeden ze swoich celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

Publikacja: 16.03.2024 13:44

Wael Sawan, nowy prezes Shella

Wael Sawan, nowy prezes Shella

Foto: Bloomberg

Wael Sawan otrzymał łącznie 7,94 mln funtów, łącznie z premiami, choć i tak było to mniej niż 9,7 mln funtów, które jego poprzednik Ben van Beurden otrzymał w 2022 roku – przypomina BBC.

Czytaj więcej

Shell pozywa Greenpeace za wtargnięcie na pokład statku. Duża kwota

Wielkość pakietu wynagrodzeń znalazła się pod ostrzałem grup nacisku. Jonathan Noronha-Gant, działacz na rzecz paliw kopalnych w Global Witness, powiedział, że kwota ta stanowi „gorzką pigułkę do przełknięcia dla milionów pracowników żyjących w obliczu rosnących kosztów energii”.

Shell zmienia plan ograniczenia emisji CO2

Shell poinformował również, że planuje zmniejszyć „intensywność emisji CO2 netto” sprzedawanej przez siebie energii o 15–20% do 2030 r. w porównaniu z poprzednim celem wynoszącym 20%. Zrezygnowała również ze swojego planu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla netto o 45% do 2035 r. Shell stwierdził, że wynika to z „niepewności co do tempa zmian w transformacji energetycznej”.

Koncern poinformował, że skupi się teraz na „wartości ponad wolumenem” i skoncentruje się na sprzedaży energii elektrycznej klientom biznesowym, a nie gospodarstwom domowym.

Poza tym Shell wyznaczył nowy cel, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez klientów wynikających ze stosowania produktów naftowych firmy, takich jak benzyna i olej napędowy, o 15–20% do 2030 r.

Czytaj więcej

Unimot chce udziałów w rafinerii za Odrą

Prezes BP też zarobił ponad 8 mln funtów

Konkurencyjny gigant energetyczny BP poinformował w zeszłym roku, że ogranicza swoje plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W zeszłym tygodniu BP poinformowało również, że jego dyrektor naczelny, Murray Auchincloss, otrzymał w 2023 roku pakiet wynagrodzeń o wartości nieco ponad 8 milionów funtów.

Wysokość pakietów wynagrodzeń w firmach energetycznych została poddana krytycznej analizie po tym, jak firmy odnotowały ogromne zyski, ponieważ ceny ropy i gazu gwałtownie wzrosły w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę. Andrew Speke, rzecznik High Pay Center, powiedział, że Shell jest „bardziej zainteresowany priorytetowym traktowaniem wzbogacania swojej kadry kierowniczej i akcjonariuszy”. „To dowód na pilną potrzebę zreformowania prawa spółek…, aby zmusić firmy takie jak Shell do zajęcia się problemem nadmiernych wynagrodzeń kadry kierowniczej” - dodał.

Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka Zawodowa
PGE Dystrybucja ma nowy zarząd
Energetyka
Gigantyczne śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem Kilkaset osób do przesłuchania
Energetyka Zawodowa
Renata Czech wiceprezesem zarządu PGE do spraw finansowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka Zawodowa
Minister Borys Budka: Nowy zarząd Orlenu zostanie wybrany w przyszłym tygodniu