W środę ZE PAK otrzymał od Polskich Sieci Elektroenergetycznych propozycję spotkania w sprawie omówienia warunków przyłączenia planowanych małych reaktorów jądrowych do krajowej sieci – dowiedział się „Parkiet”. Energetyczna grupa wystosowała pismo do operatora w tej sprawie dwa tygodnie temu. „Parkiet” dotarł do treści dokumentu. Wynika z niego, że należący do biznesmena Zygmunta Solorza koncern analizuje budowę w miejscu Elektrowni Pątnów w Koninie od czterech do sześciu reaktorów o łącznej mocy do 1,8 GW. To już kolejna polska spółka, która jest zainteresowana rozwijaniem technologii jądrowej innej, niż przewiduje rządowy plan. Polski rząd jest zainteresowany budową kilku dużych bloków jądrowych według technologii amerykańskiego Westinghouse.
Nowa technologia
Wniosek ZE PAK dotyczył dokładnie rozpoczęcia konsultacji rynkowo-technicznych w sprawie zmiany źródeł wytwarzania w Elektrowni Pątnów z węglowych na małe reaktory. – Rzeczą właściciela planowanych jednostek wytwórczych jest uzyskanie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej, zawarcie umów o przyłączenie i o świadczenie usług przesyłania, a opcjonalnie również udział w aukcji na rynku mocy. W świetle powyższego PSE nie dostrzegają potrzeby prowadzenia „konsultacji rynkowo-technicznych”, natomiast zaoferowały ZE PAK robocze spotkanie w celu skonsultowania projektu wniosku o ustalenie warunków przyłączenia planowanych bloków SMR do sieci przesyłowej oraz ich udziału w certyfikacji ogólnej rynku mocy – poinformowała nas Beata Jarosz-Dziekanowska, rzeczniczka PSE.
Z dokumentu wynika, że ZE PAK analizuje wdrożenie technologii SMR od dostawców z USA albo Wielkiej Brytanii. Spółka nawiązała już współpracę z jedną z amerykańskich firm, która ma pomóc w wyborze najlepszej opcji do zainstalowania w tej konkretnej lokalizacji.
Zaawansowane analizy dotyczące inwestycji w SMR prowadzi też chemiczny Synthos, należący do Michała Sołowowa. Firma ma gotowe studium wykonalności wdrożenia w Polsce małych reaktorów, zaprojektowanych przez amerykański GE Hitachi Nuclear Energy. Pod koniec czerwca spółka podpisała porozumienie w sprawie rozwoju SMR z kontrolowanym przez państwo PKN Orlenem.