Do godz. 15.30 w poniedziałek kurs Polskiej Grupy Energetycznej rósł nawet o 13 proc., do 7,59 zł, Tauronu o 12 proc., do 2,79 zł, a Enei o 9 proc., do 7,92 zł. W piątek Polityka Insight doniosła, że rząd planuje powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) na bazie należącej do PGE spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. To tam miałyby trafić krajowe elektrownie węglowe. Kolejnym krokiem miałaby być fuzja PGE, Tauronu i Enei.

Pomysł wydzielenia elektrowni na węgiel z grup energetycznych zaproponowały władze PGE. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin oficjalnie przyznał, że akceptuje ten pomysł. Zrzucenie węglowego balastu dałoby wytwórcom energii możliwość realnej transformacji i pozyskania tańszego finansowania na zielone inwestycje.

Ponadto w piątek późnym wieczorem resort aktywów poinformował, że rząd przygotowuje strategię transformacji sektora energetycznego. Stwierdził, że nadrzędna jest ochrona miejsc pracy przy jednoczesnym zagwarantowaniu stabilnego funkcjonowania energetyki i górnictwa na najbliższe dziesięciolecia. – Strategia transformacji energetyki zostanie przedstawiona niebawem, a ważnym jej elementem będą nie tylko konsultacje społeczne, ale również ustalenia z Komisją Europejską oraz przeprowadzenie procesu legislacyjnego – poinformowało MAP w komunikacie.