General Electric kupił Baker Hughes – poinformowały koncerny we wspólnym komunikacie. Ceny transakcji nie podano. Wiadomo, że GE otrzymał 62,5 proc. akcji Baker Hughes (BH), natomiast akcjonariusze BH dostaną po sfinalizowaniu transakcji 17,5 dol. za akcję i 37,5 proc. udziałów w nowej firmie. Zyskają też akcjonariusze GE, bo wartość koncernu wzrośnie o 0,04 dol. w 2018 r i 0,08 dol. w 2020 r.

Nowa Baker Hughes -, do której dołączy naftowo-gazowa część GE, stanie się największym na świecie dostawcą urządzeń, technologii i usług wiertniczych i dla przemysłu naftowego i gazowego. Jej przychody oczekiwane są na poziomie 32 mld dol. Firma będzie pracować w 120 krajach a kwatery główne mieć w Huston i Londynie.

Dyrektor generalny GE Jeff Immelt stanie na czele rady dyrektorów BH, szef GE Oil & Gas Lorenzo Simonelli zostanie prezesem połączonej firmy a Martin Craighead dotychczasowy szef BH zostanie wiceprzewodniczącym rady dyrektorów.

Jednak jak zwraca uwagę Wall Stream Journal, umowa GE-BH może nie zostać sfinalizowana. Gazeta przypomina, że BH chciał się połączyć z innym gigantem serwisowym branży naftowo-gazowej – Hulliburton Co. Jednak w tym roku transakcja została anulowana przez Waszyngton jako naruszająca przepisy anty trustowe.