Amerykanie przejmują kolejną ukraińską elektrownię

Koncerny atomowe z USA i Ukrainy podpisały umowę na dostawę paliwa jądrowego dla siłowni atomowej w Równym. To kolejny krok Kijowa do odejścia od monopolu rosyjskiego paliwa.

Publikacja: 01.10.2020 15:35

Amerykanie przejmują kolejną ukraińską elektrownię

Foto: materiały prasowe

Westinghouse Electric Company i państwowy NAEK Energoatom, który jest operatorem wszystkich działających elektrowni jądrowych na Ukrainie, podpisały umowę na dostawę paliwa jądrowego do reaktorów WWER-440 w elektrowni atomowej w Równym.

„To przede wszystkim pogłębianie różnicowania źródeł dostaw paliwa jądrowego dla naszego państwowego Energoatomu, który obecnie wytwarza na Ukrainie ponad połowę energii elektrycznej (dokładnie 53,1 proc. -red.). Dlatego to porozumienie jest dla nas strategiczne” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski obecny na ceremonii podpisania, informuje agencja Unian.

Strony podpisały również protokół intencyjny dotyczący dalszych badań nad lokalizacją produkcji komponentów do paliw i części montażowych na Ukrainie. Atomenergomasz, oddział firmy Energoatom, obecnie kwalifikuje się do produkcji wykładzin i głowic WWER-1000 na paliwo Westinghouse.

Po podpisaniu dokumentów Zełenski przypomniał, że Ukraina stała się w przeszłości pierwszym krajem na świecie, któremu udało się zdywersyfikować dostawy paliwa jądrowego do reaktorów WWER-1000. Dzięki nowej umowie Ukraina będzie jednym z pierwszych krajów, które otrzymają paliwo alternatywne także do reaktorów WWER-440.

Zełenski podkreślił, że energetyka jądrowa na Ukrainie ma ogromny potencjał. Konieczne jest stworzenie nowych mocy i budowa nowych bloków energetycznych. Mowa o elektrowni atomowej w Chmielnickim.

– Już rozważamy budżet go projektu na przyszły rok. Będziemy rozmawiać o możliwości ukończenia trzeciego i czwartego bloku energetycznego – zapowiedział Zełenski.

„Podstawą decyzji jest Europejska Strategia Bezpieczeństwa Energetycznego oraz Porozumienie między rządami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych w sprawie kwalifikacji projektu paliwowego dla Ukrainy” –  podkreślił Petro Kotin pełniący obowiązki prezesa Energoatomu.

Patrick Fragman, dyrektor generalny Westinghouse, zauważył, że firma chętnie pomaga w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, a także promuje ukraińskie usługi i produkty za granicą.

W ramach dywersyfikacji źródeł dostaw paliwa jądrowego do elektrowni jądrowych na Ukrainie oraz zmniejszenia zależności od jednego źródła – rosyjskiej spółki TVEL należącej do Rosatomu – państwowa spółka Energoatom podpisał w kwietniu 2014 roku pierwszą umowę z Westinghouse. Koncern produkuje paliwo w swojej elektrowni w Szwecji. Pod koniec stycznia 2018 roku umowa ta została przedłużona do 2025 roku.

W 2019 roku Ukraina importowała zespoły paliwowe do swoich siłowni atomowych za łączną kwotę 396,889 mln dol. Udział paliwa rosyjskiego wyniósł 60,6 proc., udział dostaw ze Szwecji 39,4 proc.

Ukraina zajmuje siódme miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej w blokach jądrowych. Ma 4 elektrownie jądrowe z 15 blokami, z których jedna, Zaporoże, z 6 blokami o łącznej mocy 6000 MW, jest największa w Europie.

Energetyka Zawodowa
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka Zawodowa
Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat
Energetyka Zawodowa
Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR
Energetyka Zawodowa
Kolejne zmiany kadrowe w Orlenie. Wiadomo kto jest w zarządzie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka Zawodowa
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny