„Wchodzimy do segmentu dostaw prądu klientom biznesowym, co jest istotnym etapem rozwoju  firmy – podkreśla w komunikacie prasowym Diana Kozakiewicz szefowa regionu  – Polska Ignitis Group, cytowana przez agencję BNS.

Założona w 2017 roku Ignitis Polska to spółka córka litewskiej grupy Ignitis (kontrolowana przez państwową Lietuvos Energija). Dotąd prowadziła ona obrót energią elektryczną na giełdzie, a w 2019 roku weszła na hurtowy rynek gazu.

Ignitis grupe inwestuje w Polsce również w projekty związane z energią odnawialną. W 2019 roku firma kupiła od hiszpańskiego IGE spółkę Pomerania Invall, która buduje elektrownie wiatrowe. Prace budowlane przy Pomerania Wind Farm ruszyły w lipcu 2019 roku. Elektrownia stanie na Pomorzu 50 km od brzegów Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ.

W lutym 2020 roku zarząd grupy Ignitis zgodził się na zawarcie umowy gwarancyjnej koniecznej do otrzymania kredytu przez Pomerania Wind Farm z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Grupa wystąpiła o 258 mln zł (ok. 60 mln dol.). Litwini planują, że kredyt zostanie zwrócony do 2035 roku.

Moc powstającej farmy wiatrowej Pomerania wyniesie ok. 94 MW. Farma ma być gotowa w 2021 roku. Docelowo wiatraki Pomeranii wyprodukują 300 GWh energii elektrycznej, zaopatrując rocznie około 75 tys. polskich gospodarstw domowych.