Litewska grupa Ignitis zainwestuje w wiatraki w Polsce

Adobe Stock

Ignitis Group pożyczy 60 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na swój pierwszy projekt elektrowni wiatrowej w Polsce. Farma wiatrowa, o łącznej mocy do 94 MW, powstanie w woj. pomorskim.

Litewskie przedsiębiorstwo zrealizuje projekt za pośrednictwem swojej spółki zależnej Pomerania Wind Farm. Spółka podpisała właśnie umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie 258 mln zł (około 60 mln euro) kredytu na budowę i eksploatację średniej wielkości lądowej farmy wiatrowej, składającej się z 29 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 94 MW. Kredyt pokryje około 47 proc. kosztów inwestycyjnych projektu.
Park wiatrowy położony będzie w województwie pomorskim, około 50 km od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ. Prace nad budową farmy rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a uruchomienie projektu planowane jest na wiosnę 2021 r. Park wiatrowy ma docelowo dostarczać 300 GWh energii elektrycznej, zaopatrując potencjalnie około 75 tys. gospodarstw domowych w skali roku.
A wind turbine stands at a wind farm in Jeju, South Korea/Bloomberg
– Zrównoważony rozwój, który przejawia się wdrażaniem projektów z zakresu energii odnawialnej nie tylko na Litwie, ale również za granicą, jest priorytetem Ignitis Group zawartym w naszej Strategii 2030. Poprzez takie projekty chcemy zwiększyć naszą konkurencyjność i znacząco przyczynić się do przyspieszenia dekarbonizacji sektora energetycznego – informuje Dominykas Tučkus, członek zarządu Ignitis Group.
Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, dodaje, że Polska ma ogromny potencjał w zakresie wytwarzania odnawialnych energii, a farmy wiatrowe mogą przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji energetycznej kraju i zrównoważonego rozwoju. – EBI ma duże doświadczenie w finansowaniu farm wiatrowych na całym świecie. Dzięki naszej nowej polityce udzielania kredytów energetycznych możemy wspierać jeszcze większą liczbę tego typu projektów – kwituje Czerwińska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen zwiększy produkcję płynu do dezynfekcji rąk

Obecnie koncern jest w stanie wytwarzać ok. 750 tys. litrów tego preparatu tygodniowo.  Wkrótce ...

PGG zostanie wsparta kwotą 2,4 mld zł

Przedstawiciele górniczych i energetycznych spółek oraz banków i instytucji finansowych podpisali we wtorek w ...

Białoruś kupi ropę z… Polski

Białoruska rafineria w Mozyrze będzie zaopatrywana w ropę z Polski. Miesięczne dostawy wyniosą na ...

Orlen wchodzi do gry o tankowanie aut na prąd

Choć samochodów elektrycznych na polskich drogach jest jak na lekarstwo, już trwa walka o ...

Sołowow: energetyka jądrowa wraca do łask

Małą elektrownię jądrową buduje się w trzy lata. To nie jest alternatywa dla dużych ...

Wkrótce słońce stanie w szranki z wiatrem

U progu kolejnej dekady elektrownie słoneczne będą drugą co do wielkości technologią odnawialną w ...