Reklama
Rozwiń

Litewska grupa Ignitis zainwestuje w wiatraki w Polsce

Ignitis Group pożyczy 60 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na swój pierwszy projekt elektrowni wiatrowej w Polsce. Farma wiatrowa, o łącznej mocy do 94 MW, powstanie w woj. pomorskim.

Publikacja: 10.03.2020 13:40

Litewska grupa Ignitis zainwestuje w wiatraki w Polsce

Foto: Adobe Stock

Litewskie przedsiębiorstwo zrealizuje projekt za pośrednictwem swojej spółki zależnej Pomerania Wind Farm. Spółka podpisała właśnie umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie 258 mln zł (około 60 mln euro) kredytu na budowę i eksploatację średniej wielkości lądowej farmy wiatrowej, składającej się z 29 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 94 MW. Kredyt pokryje około 47 proc. kosztów inwestycyjnych projektu.
Park wiatrowy położony będzie w województwie pomorskim, około 50 km od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej, w gminach Dzierzgoń i Stary Targ. Prace nad budową farmy rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, a uruchomienie projektu planowane jest na wiosnę 2021 r. Park wiatrowy ma docelowo dostarczać 300 GWh energii elektrycznej, zaopatrując potencjalnie około 75 tys. gospodarstw domowych w skali roku.
""

A wind turbine stands at a wind farm in Jeju, South Korea/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

– Zrównoważony rozwój, który przejawia się wdrażaniem projektów z zakresu energii odnawialnej nie tylko na Litwie, ale również za granicą, jest priorytetem Ignitis Group zawartym w naszej Strategii 2030. Poprzez takie projekty chcemy zwiększyć naszą konkurencyjność i znacząco przyczynić się do przyspieszenia dekarbonizacji sektora energetycznego – informuje Dominykas Tučkus, członek zarządu Ignitis Group.
Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, dodaje, że Polska ma ogromny potencjał w zakresie wytwarzania odnawialnych energii, a farmy wiatrowe mogą przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji energetycznej kraju i zrównoważonego rozwoju. – EBI ma duże doświadczenie w finansowaniu farm wiatrowych na całym świecie. Dzięki naszej nowej polityce udzielania kredytów energetycznych możemy wspierać jeszcze większą liczbę tego typu projektów – kwituje Czerwińska.
OZE
Pozostało jeszcze 100% artykułu
OZE
Ponad 5 mld zł będzie kosztował tegoroczny system wsparcia OZE. Są wyniki aukcji
OZE
Fabian Gaus, prezes GoldenPeaks Capital: Branża OZE otwarta na dialog z rządem
OZE
Brak chętnych, wysokie ceny. Rosną obawy o rozwój wiatraków na morzu
OZE
Wraca opłata OZE. Wiemy, ile będzie nas kosztować
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
OZE
Rząd nadrabia stracony czas. Szybsze prace nad energią elektryczną z wiatru
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku