Bloki energetyczne w PGNiG ruszą później niż planowano

Publikacja: 02.06.2020 21:27

Bloki energetyczne w PGNiG ruszą później niż planowano

Foto: energia.rp.pl

Inwestycje w Stalowej Woli i na Żeraniu mają kolejne opóźnienia. W efekcie grupa w najbliższych miesiącach nie osiągnie z ich realizacji oczekiwanych korzyści.

W kwietniu miał być przekazany do eksploatacji blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Stalowa Wola, spółce celowej, w której po połowie udziałów mają PGNiG Termika i Tauron Wytwarzanie, firmy należące do PGNiG i Tauronu. Mimo że w marcu doszło do tzw. zsynchronizowania turbiny gazowej z siecią PSE, to w trakcie dalszych prac stwierdzono konieczność usunięcia usterki, przez co rozruch został przesunięty w czasie.
– Poważnym utrudnieniem w prowadzeniu prac rozruchowych były ograniczenia związane z pandemią – eksperci z zagranicy mieli mocno ograniczone możliwości pracy na obiekcie, co również miało wpływ na postęp w pracach rozruchowych. Obecnie wszystkie prace mechaniczne zostały już zakończone – przekonuje biuro public relations PGNiG. Dodaje, że do dokończenia są prace rozruchowe związane z turbiną parową oraz prace optymalizacyjne na pracującym bloku. Jaki jest nowy termin oddania bloku energetycznego do eksploatacji, spółka nie informuje. Zapewnia, że budżet inwestycji nie został zmieniony. Tym samym ma wynieść ok. 1,4 mld zł.
""

EC Żerań

energia.rp.pl

Istnieje też coraz większe zagrożenie terminowego oddania do eksploatacji bloku gazowo-parowego w warszawskiej EC Żerań. Za inwestycję o wartości ok. 1,6 mld zł w całości odpowiada już PGNiG Termika. Koncern informuje, że budowa weszła w etap prac budowlano-montażowych, w ramach których wykonywane są prace instalacyjne w budynkach, przy sieciach zewnętrznych oraz rozpoczęto budowę dróg. Ponadto zamontowane są główne urządzenia technologiczne. Obecnie trwa montaż rurociągów technologicznych i tras kablowych. – Kolejnym etapem przybliżającym blok do uruchomienia jest rozruch poprzedzony odbiorami poszczególnych układów. Pomimo zaawansowania prac na poziomie ok. 85 proc. na datę przekazania do eksploatacji patrzymy przez pryzmat obecnej sytuacji epidemicznej – Covid-19 – informuje PGNiG. To może sugerować, że określony na listopad tego roku termin oddania do eksploatacji bloku może być niedochowany.
""

Polska wśród krajów emitujących do atmosfery najwięcej CO2 w Europie

energia.rp.pl

PGNiG Termika realizuje w tym roku jeszcze inne inwestycje. Chodzi m.in. o dostosowanie kotłów fluidalnych w EC Żerań do tzw. konkluzji BAT, czyli regulacji dotyczących dopuszczalnych wielkości emitowanych zanieczyszczeń.
W 2019 r. PGNiG Termika zaspokoiła ok. 11 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię cieplną w Polsce. To plasuje ją na drugim miejscu, po PGE Energia Ciepła, pod względem wielkości produkcji ciepła sieciowego. PGNiG Termika zaspokoiła też ok. 3 proc. popytu na energię elektryczną. Taki wynik uzyskała, produkując ok. 4,8 TWh (terawatogodziny) prądu. Dzięki oddaniu do eksploatacji nowych bloków ma szanse znacznie tę ilość zwiększyć. W Stalowej Woli produkcja roczna będzie wynosić ok. 3,5 TWh, a na Żeraniu ok. 2,9 TWh.
Pozostało 100% artykułu
Energetyka Zawodowa
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka Zawodowa
Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat
Energetyka Zawodowa
Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR
Energetyka Zawodowa
Kolejne zmiany kadrowe w Orlenie. Wiadomo kto jest w zarządzie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka Zawodowa
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny