Reklama
Rozwiń

Gawlikowska-Fyk: Polityka energetyczna państwa powinna się bardzo zmienić

Postęp technologiczny jest dużo szybszy, to zupełnie inny świat niż np. 5 lat temu. Wtedy wydawało się, że energetyka jądrowa jest czymś, co musimy dodać do miksu energetycznego – mówi Aleksandra Gawlikowska-Fyk, kierownik projektu Elektroenergetyka, Forum Energii, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Publikacja: 15.10.2019 14:43

Gawlikowska-Fyk: Polityka energetyczna państwa powinna się bardzo zmienić

Foto: energia.rp.pl

Gawlikowska przypomniała, że oczekiwanie wobec nowego rządu jest niezmienne. – Chodzi o przyjęcie finalnej wersji polityki energetycznej Polski do 2040r., a nie tylko pokazanie projektu – mówiła ekspertka Forum Energii.

Jej zdaniem projekt pokazany kilka miesięcy temu nie był całkowitą strategią. – Ten dokument wymaga mocnych uzupełnień. Nie jest też taki sam jak krajowy plan przekazany Komisji Europejskiej. Jest jeszcze dużo znaków zapytania – oceniła.

""

Wind turbines stand at a wind farm in this aerial photograph taken in Jeju, South Korea/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Podkreśliła, że polityka energetyczna państwa powinna się bardzo zmienić. – Ona jest jakby pisana w XX w. w jesteśmy w XXI w. Postęp technologiczny jest dużo szybszy, to zupełnie inny świat niż np. 5 lat temu. Wtedy wydawało się, że energetyka jądrowa jest czymś, co musimy dodać do miksu energetycznego – tłumaczyła.

Zaznaczyła, że polityka energetyczna powinna być narzędziem do wyhamowania wzrostu cen energii. – Nie idźmy tylko w to, co wydaje się znane, ale też w to, co będzie tańsze. Przed rządem duże wyzwanie, żeby ułożyć strategię w taki sposób, żeby nie tylko miks się dopinał, ale też dał niższe ceny w przyszłości – mówiła Gawlikowska-Fyk.

""

Coal/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Atomowy projekt jest w stagnacji od 10 lat. – Nie ma zasadniczych decyzji dotyczących lokalizacji, współpracy z wybranym dostawcą technologii czy mechanizmu finansowania. W tej chwili to droga technologia, którą buduje się bardzo wolno. Pytanie, czy atom nie przeminął już z wiatrem? Wszystko na to wskazuje. Będziemy mieć dużą dziurę w wytwarzaniu energii elektrycznej, bo jednostki węglowe będą wycofywane. Wczytując się w dokumenty, widać, że atom jest po to, żeby wypełnić dziurę po węglu brunatnym. Nic w tym złego, ale czas najwyższy to zrobić, bo dziura jest coraz bliżej. Węgiel brunatny będzie kończył się szybciej. Nie ma planu B w energetyce. Jeśli nie atom to co? Może nie warto się już upierać – stwierdziła Gawlikowska-Fyk.

Zauważyła, że siły rynkowe już działają. – Spójrzmy jak rozwija się fotowoltaika, która ma przyrost 160 proc. od ubiegłego roku. Trzeba to zauważyć, pomyśleć jak włączyć do rynku energii i zastanowić się, co będzie z oddolnymi tendencjami, które mocno będą wspierały przepisy unijne. Prosumentów będziemy musieli traktować na równi z każdym innym dostawcą. Czas najwyższy zastanowić się jak ten rynek poukładać – zaznaczyła.

""

Vapor escapes from cooling towers at the lignite coal-fired power plant operated by PGE Elektrownia Belchatow SA near Belchatow, Poland/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Gawlikowska-Fyk podkreśliła, że teraz najważniejsza jest reforma rynku mocy, który w obecnym kształcie nie może funkcjonować. – W grudniu mamy ostatnią aukcję, która będzie wspierała elektrownie węglowe. Potem tego nie możemy robić – mówiła.

– Druga rzecz to ceny energii elektrycznej. W jakiś sposób z tej niszczącej rynek ustawy prądowej trzeba się wycofać. To są zadania dla rządu do realizacji na już – dodała.

Energetyka Zawodowa
Elektrownie węglowe będą działać dłużej. Rząd przyjął projekt ustawy o rynku mocy
Energetyka Zawodowa
Magazyny energii zmiotły elektrownie gazowe. Resort przemysłu zapowiada interwencje
Energetyka Zawodowa
Lider Polskiego Alarmu Smogowego: Zmiany w Czystym Powietrzu nie usprawniają obsługi wniosków
Energetyka Zawodowa
Tauron jako pierwszy sięga po energetyczne pieniądze z KPO
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Energetyka Zawodowa
Nowa strategia Tauronu. Szybkie odejście od węgla i wypłata dywidendy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku