Sam tylko Kijów przed kilkoma laty zużywał tyle gazu, ile w Polsce wykorzystują wszyscy klienci indywidualni razem wzięci! Dopiero kryzys polityczny, a za nim kryzys gospodarczy zmusił Ukraińców do racjonalnej i efektywnej polityki energetycznej. W Polsce walczącej ze smogiem warto mieć na uwadze doświadczenia ograniczania zużycia energii na Ukrainie.
W ostatnich latach wiele budynków wielorodzinnych w naszym kraju zostało ocieplonych. Proces termomodernizacji obejmował nie tylko ocieplenie ścian zewnętrznych, ale również wymianę okien na plastikowe. Zapotrzebowanie na energię wyraźnie spadło.

Niby każdy wie, że budynki z dużymi stratami ciepła potrzebują znacznie więcej energii niż te, które są ocieplone. Jednakże cały czas ponad 3 mln domów wymagają termomodernizacji. Trzeba nie tylko ocieplić ściany zewnętrzne, ale również połacie na poddaszu i strop. Wymienić nie tylko okna, ale pamiętać też o drzwiach wejściowych.

Chcąc skutecznie walczyć z ubóstwem energetycznym, warto z jednej strony obniżać zapotrzebowanie na energię, a z drugiej korzystać z rozwiązań ekologicznych – gaz, pelet, ogrzewanie elektryczne czy pompa ciepła. Zmiany wokół taryf na prąd dają nadzieję, że rozwiązania dotychczas uważane za drogie w eksploatacji staną się przystępne.
W dzisiejszym dodatku piszemy nie tylko o tym, ile można zyskać na ociepleniu budynku, ale również o tym, na co należy zwrócić uwagę przy wymianie okien oraz skąd pozyskać finansowanie na termomodernizację.

Walcząc o czyste powietrze, tak jak w każdej walce będziemy musieli ponieść pewną ofiarę. Oczywiście termomodernizacja kosztuje, podobnie jak przestawienie się z palenia śmieciami lub odpadami węglowymi na ekologiczne paliwo. Ale bez poniesienia tej ofiary nigdy nie wygramy walki o czyste powietrze oraz zdrowie nasze i naszych dzieci. ©℗