URE: Potrzebne wyższe obligo na energię

Urząd Regulacji Energetyki chce wyższego obowiązku sprzedaży energii przez giełdę. Od stycznia wzrosło ono dwukrotnie, do 30 proc.

Publikacja: 12.06.2018 16:16

URE: Potrzebne wyższe obligo na energię

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

– Nie wykluczam podniesienia na agendę tematu wyższego obligo dla wytwórców zobowiązanych. Obecny poziom najwyraźniej nie wystarcza – uważa Maciej Bando, prezes URE. Jego niepokój budzi brak referencyjnej ceny na rynku terminowym Towarowej Giełdy Energii. Na przełomie maja i czerwca ceny oscylowały między 320-330 zł/MWh. – Przy wystawianiu tak symbolicznych ilości energii do sprzedaży taki poziom ceny wpływa na cały indeks – tłumaczy Bando. URE bada scenariusz związany ze spekulacją na TGE. Dlatego jednym z pytań, jakie skierował do uczestników rynku była kwestia wyjaśnienia możliwej sytuacji  dotyczącej sprzedawania pewnej puli energii po niskiej cenie, a następnie odkupowania (przez ten sam podmiot lub podmioty powiązane) prądu czterokrotnie drożej.
Bando nie wskazuje jednak poziomu obligo, które uchroniłoby przed takimi machinacjami i zapewniło większą płynność rynku. – Dziś prowadzimy kilka postępowań wyjaśniających w przyczyn zwyżki. W przyszłym tygodniu będziemy podejmować dalsze decyzje – mówi tylko.
Ocenia, że przy trwającej weryfikacji uda się wykazać płytkość tego rynku, co da podstawę do sformułowania wniosku o wyższe obligo. Przyznaje jednak, że konieczne może okazać się połączenie tego narzędzia z lepszą animacją rynku. Taki postulat zgłosiło Towarzystwo Obrotu Energią, które jest reprezentacją spółek handlujących prądem należących do dużych grup energetycznych.
Regulator nie zgadza się jednak z wnioskiem TOE o wprowadzenie wyższych depozytów dla handlujących. Skutkiem takiego działania mogłoby być wyeliminowanie z rynku małych graczy. – Każdy prywatny podmiot jest dziś na wagę złota. Próby administracyjnego wyeliminowania małych firm obrotu uznam za nieuzasadnione niszczenie konkurencji. Przy podniesieniu depozytów i tak niskich obrotach część firm może wypaść z rynku – argumentuje Bando.
Pozostało 100% artykułu
Energetyka Zawodowa
Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR
Energetyka Zawodowa
Kolejne zmiany kadrowe w Orlenie. Wiadomo kto jest w zarządzie
Energetyka Zawodowa
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny
Energetyka Zawodowa
Dyrektywa budynkowa nie umożliwi eksmisji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani