Rekordowy kontrakt Rosji i Chin

Rosjanie zbudują nową elektrownię atomową w Chinach, rozbudują istniejące i dołożą się do programu księżycowego. Oba kraje podpisały rekordowy pakiet kontraktów.

Publikacja: 10.06.2018 06:50

Rekordowy kontrakt Rosji i Chin

Foto: Bloomberg

„Uzgodniliśmy budowę w Chinach jeszcze jednej nowej elektrowni atomowej projektu rosyjskiego. Przy udziale Rosji zostanie też zbudowany w Chinach reaktor demonstracyjny na szybkie neutrony; natomiast czołowe rosyjskie rozwiązania zostaną wykorzystane w chińskim programie księżycowym” — ogłosił Władimir Putin po spotkaniu z chińskim przewodniczącym Xi Jinpingiem. W ciągu pięciu miesięcy tego roku obroty handlowe Rosji i Chin zwiększyły się o 26,9 proc. do 40,6 mld dol.. Saldo jest na plusie dla Rosji (2,3 mld dol.).
Co konkretnie będą robić Rosjanie w Chinach? Zbudują dwa nowe bloki energetyczne WWER-1200 z najnowszego pokolenia +3, dla elektrowni atomowej Tianwan. Będą to bloki nr 7 i 8; kontrakt przewiduje możliwość dalszej rozbudowy siłowni. Termin wykonania obu bloków to 2026-2027 r.
„Dziś Rosja i Chiny są liderami światowej energetyki atomowej” – podkreślili Chińczycy.
Rosjanie podali, że to strona chińska zapłaci za nowe reaktory, nie podali natomiast ile będą one kosztowały.
Podobnie nie podano kosztów uruchomienia w Chinach demonstracyjnego rosyjskiego reaktora na szybkich neutronach (CFR-600) o mocy 600 MW. Rosjanie dostarczą też Pekinowi bazujące na radionuklidach bloki cieplne. Są to składowe generatorów radioizotopowych, które Chińczycy wykorzystują w swoim programie eksploracji Księżyca.
Rynek energetyki atomowej w ChRL charakteryzuje się dużą konkurencją. W Państwie Środka działają firmy francuska – Areva i amerykańsko-japoński koncern Westinghouse – najwięksi konkurenci Rosatomu. Jest to pochodna ogromnego rynku: do 2030 r Chińczycy planują uzyskać z atomu do 150 GW prądu. A to oznacza ogromne inwestycje. Dziś budowanych jest 20 nowych atomowych bloków energetycznych.
Dlaczego Chiny tak mocno inwestują w atom? Powodem jest ogromne zatrucie środowiska. Według Banku Światowego co roku na poprawę jakości powietrza, wody, gleby Chiny wydają 6 proc. swojego PKB.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Energetyka Zawodowa
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka Zawodowa
Premier radzi prezesom spółek energetycznych. W tle ceny prądu
Energetyka Zawodowa
Premier daje zielone światło dla nowego Rafako, które ma produkować dla wojska
Energetyka Zawodowa
Zmiany na rynku energii tworzą nowy biznes
Energetyka Zawodowa
Powstaje plan powrotu Rafako. W tle pojawił się koreański chętny