RWE: prezes nie wyklucza zwolnień

AFP

Planowana restrukturyzacja niemieckiego koncernu energetycznego RWE może doprowadzić do masowych zwolnień.

Prezes RWE Peter Terium powiedział w rozmowie z dziennikiem „Kölner Stadt-Anzeiger”, że rezygnacja z takich działów jak gaz, węgiel i atom może doprowadzić do konieczności zwolnienia części pracowników. Terium zapewnił, że większość pracowników zamykanych kopalni i wygaszanych elektrowni węglowych i atomowych znajdzie pracę w nowym koncernie, który będzie oparty na źródłach odnawialnych, ale przyznał, że nie dla wszystkich uda się znaleźć zatrudnienie. – Takiej ewentualności niestety nie możemy wykluczyć – powiedział. Zapewnił jednak, że proces zwalniania będzie nastawiony na jak łagodniejsze zmiany.

W piątek rada nadzorcza koncernu RWE będzie debatować nad nową koncepcją struktury firmy oraz nad rezygnacją z „brudnej” na rzecz „czystej” energii.

RWE ma zostać podzielone na dwie części. W jednej mają pozostać działy zajmujące się wytwarzaniem energii z tradycyjnych źródeł (gaz,węgiel, atom), a w drugiej – nowej mają się znaleźć działy zajmujące się energią odnawialną. Przebudowa koncernu ma kosztować 13 mld euro.

Prezes Terium zapowiedział w wywiadzie, że nie zrezygnuje z dywidendy dla akcjonariuszy. Według niemieckich mediów to ukłon w stronę gmin i miast niemieckich, które są ważnymi udziałowcami RWE z ok 25 proc. udziałów i 4 przedstawicielami w 20-osobowej radzie nadzorczej. Z informacji dziennika „Handelsblatt” wynika, iż gminy nie do końca są przekonane do restrukturyzacji, ale raczej nie będą jej blokować.

Na restrukturyzację zgodziły się już związki zawodowe w RWE.

Mogą Ci się również spodobać

Nie będzie już darmowych uprawnień do emisji CO2

Ministerstwo Środowiska zdecydowało, że rozdawane dotychczas koncernom energetycznym uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych zastąpi ...

Gazoport otrzyma dofinansowanie

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu będzie wsparta unijnymi pieniędzmi w maksymalnej wysokości 553 mln ...

Tauron wygrywa przetargi

Tauron po raz czwarty wygrał największy w Polsce przetarg na sprzedaż energii dla podmiotów ...

Czy moc będzie z nami?

Rozwój elektromobilności to szansa na wzięcie udziału w światowym wyścigu motoryzacyjnym i technologicznym. To ...

Skandal na rynku CO2 trafił do sądu

Niekontrolowany przez wiele lat rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla zrodził wiele patologii. Już ...

Rozgrzane pompy Iranu

Pompy na polach naftowych Iranu pracują na najwyższych obrotach. Za dwa miesiące Iran osiągnie ...