Orlen ogłosił drugie wezwanie na Energę

Płocki koncern chce mieć wszystkie akcje gdańskiej spółki. Pełna kontrola jest mu potrzebna m.in. po to, aby osiągnąć w przejętej firmie wymierne korzyści organizacyjne i operacyjne.

 

PKN Orlen ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Energi nie znajdujące się jeszcze w jego posiadaniu. To niespełna 82,8 mln walorów, których udział w kapitale zakładowym gdańskiej spółki wynosi niespełna 20 proc. i zapewniają 14,8 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Jednocześnie Orlen zapowiedział, że będzie dążył do wycofania Energi z notowań na GPW. W tym celu złożony został już wniosek o zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki.

Zapisy na akcje rozpoczną się 9 października i potrwają do 20 listopada. Orlen proponuje za każdy papier po 8,35 zł, czyli dokładnie tyle samo ile podczas pierwszego wezwania mającego miejsce kilka miesięcy temu. To więcej niż cena po której handlowano akcjami Energi na ostatnich sesjach. W poniedziałek na zamknięciu notowań ciągłych kurs wynosił 7,47 zł.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

– Budujemy silny koncern multienergetyczny, który będzie mógł sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną Polski. Skuteczna integracja w ramach grupy jest kluczowa dla tego procesu, dlatego od początku zapowiadaliśmy chęć pozyskania 100 proc. akcji grupy Energa – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że pełna kontrola kapitałowa oznacza wymierne korzyści zarówno organizacyjne, jak i operacyjne. – Nasze wezwanie to także odpowiedź na zgłaszane oczekiwania akcjonariuszy, którzy nie wzięli udziału w pierwszym wezwaniu. Ich zainteresowanie najlepiej świadczy o tym, że zaproponowane przez nas warunki były i nadal są optymalne i korzystne – twierdzi Obajtek.

Orlen przekonuje, że przejęcie Energi to ważny element budowy przez niego koncernu multienergetycznego, co wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Co więcej dywersyfikacja źródeł przychodów ma zwiększyć odporność płockiej grupy na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym.

Grupa Energa posiada łącznie 54 instalacje produkujące energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. OZE stanowią 39 proc. mocy elektrycznych zainstalowanych w elektrowniach grupy. Dla Orlenu to cenny portfel, który bilansuje posiadane przez niego aktywa konwencjonalne m.in. bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Majątek Energi stanowi też istotne wsparcie w strategii osiągnięcia neutralności emisyjnej koncernu do 2050 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rura z Norwegii zmieni reguły gry

Za kilka lat Polska będzie pozyskiwać potrzebny gaz ze źródeł innych niż rosyjskie. Będziemy ...

Amazon otworzył swoją największą farmę wiatrową

Prezes Amazona, Jeff Bezos dokonał w tym tygodniu uroczystego otwarcia największej farmy wiatrowej należącej ...

Inwestycyjny szał branży surowcowej

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego będzie kosztować państwowe firmy blisko 60 mld zł. Znalezienie tych pieniędzy ...

Rosneft połknie kolejnego konkurenta

Rosyjski państwowy gigant paliwowy kupi koncern Baszneft, którego reprywatyzację Kreml wymusił wcześniej na prywatnym ...

Gazprom eksportuje coraz więcej gazu do Europy

W ciągu siedmiu miesięcy eksport rosyjskiego gazu na Zachód wzrósł o blisko 11 proc. ...

Czysta ropa popłynie do Polski za blisko trzy tygodnie

Dziś w Warszawie przedstawiciele Transneft przedstawili Polakom i Niemcom plan wznowienia dostaw jakościowej ropy ...