Prezes URE: Energetyka węglowa jest potrzebna, ale droga

Elektrownia w Bełchatowie opalana węglem brunatnym

Energetyka konwencjonalna jest potrzebna w krajowym systemie, ale jest droga. Trzeba poszukać sposobu, jak ma funkcjonować na rynku, a następnie zastanowić się, jak ją zastąpić – mówi Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Według prezesa URE analiza tego, w jaki sposób mamy odchodzić od spalania węgla musi uwzględniać aspekt społeczny. Zwrócił uwagę, że Niemcy zdecydowały się na aukcje, w ramach których firmy mogą ubiegać się o rekompensaty za wygaszanie elektrowni węglowych. – Teraz elektrownie węglowe są Polsce potrzebne, ale trzeba znaleźć sposób na ich utrzymanie. Nie można zostawić ich samym sobie, bo spowodowałoby to wzrost cen energii elektrycznej. Następnie trzeba zastanowić się, jak zastąpić te źródła – powiedział Gawin.

Czytaj także: Polacy bardziej za czystą energią niż Niemcy czy Czesi

Skomentował też plany rządu dotyczące wydzielenia z koncernów energetycznych elektrowni węglowych i przeniesienia ich do jednej państwowej spółki. – Oczywiście dla rynku zawsze lepiej jest, gdy podmiotów jest więcej. Każda koncentracja pogarsza warunki konkurencji na rynku. Natomiast nie jest to sytuacja nadzwyczajna, podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach. Od regulatora wymaga to po prostu większego zaangażowania, większej uwagi – ocenił Gawin. Podkreślił, że w wyniku koncentracji rośnie siła rynkowa danego podmiotu. – I to samo w sobie nie jest złe. Złe jest, jeśli podmiot ten zaczyna wykorzystywać swoją pozycję. Jesteśmy jako urząd przygotowani na takie sytuacje, mamy odpowiednie narzędzia by działać, wymagać to będzie od nas większego monitoringu rynku – dodał prezes URE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka musi wybrać priorytety

Ponad 127 mld zł poszłoby na inwestycje PGE, Tauronu, Enei i Energido 2030 r., ...

Ostra walka o odbiorców prądu

Październik był w tym roku wyjątkowo udany, jeśli chodzi o liczbę zmian sprzedawcy energii ...

PGNiG wydobyło więcej ropy i gazu

To w głównej mierze efekt zwiększonej produkcji obu surowców ze złóż eksploatowanych w Norwegii. ...

W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu

Sporo przeszkód dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce

Brak perspektyw wsparcia OZE po 2021 r., brak sieci dedykowanych do przyłączeń źródeł odnawialnych ...

Jamalska rura da wyższy zysk

Polska za tranzyt gazu ziemnego realizowany przez Gazprom z rosyjskich złóż do Niemiec przez ...

Benedykciński: Walka ze smogiem to walka o życie

Mamy brutalną kampanię. Wiszą u nas bilbordy ze zdjęciami dzieci, które mówią „nie zabijaj ...