Akcje PGE, Tauronu, Enei rosną. Inwestorzy liczą na fuzję?

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

W poniedziałek rosną notowania koncernów energetycznych – PGE, Tauronu i Enei. To może być reakcja na ostatnie doniesienia o planowanych zmianach w sektorze energetycznym.

Do godz. 15.30 w poniedziałek kurs Polskiej Grupy Energetycznej rósł nawet o 13 proc., do 7,59 zł, Tauronu o 12 proc., do 2,79 zł, a Enei o 9 proc., do 7,92 zł. W piątek Polityka Insight doniosła, że rząd planuje powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) na bazie należącej do PGE spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. To tam miałyby trafić krajowe elektrownie węglowe. Kolejnym krokiem miałaby być fuzja PGE, Tauronu i Enei.

Pomysł wydzielenia elektrowni na węgiel z grup energetycznych zaproponowały władze PGE. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin oficjalnie przyznał, że akceptuje ten pomysł. Zrzucenie węglowego balastu dałoby wytwórcom energii możliwość realnej transformacji i pozyskania tańszego finansowania na zielone inwestycje.

Ponadto w piątek późnym wieczorem resort aktywów poinformował, że rząd przygotowuje strategię transformacji sektora energetycznego. Stwierdził, że nadrzędna jest ochrona miejsc pracy przy jednoczesnym zagwarantowaniu stabilnego funkcjonowania energetyki i górnictwa na najbliższe dziesięciolecia. – Strategia transformacji energetyki zostanie przedstawiona niebawem, a ważnym jej elementem będą nie tylko konsultacje społeczne, ale również ustalenia z Komisją Europejską oraz przeprowadzenie procesu legislacyjnego – poinformowało MAP w komunikacie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen wciąż liczy, ile stracił na brudnej ropie z Rosji

PKN Orlen do końca roku przekaże Rosji wielkość swojego roszczenia związanego z dostawami brudnej ...

Wyspy zasysają rosyjski gaz, Polska też

W ciągu pięciu miesięcy Gazprom zwiększył eksport gazu do Europy o 16,2 proc. Polska ...

Węglowy gigant wraca do pracy na pełnych mocach

Polska Grupa Górnicza planuje w III kwartale utrzymać poziom produkcji i inwestycji. To ostatni ...

Gaz-System konsultuje plan rozwoju

Państwowa spółka odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego w Polsce przygotowała i przekazała do konsultacji ...

Niemcy: mniej biurokracji przy stawianiu turbin wiatrowych

Niemiecki urząd nadzoru rynku energii, Bundesnetzagentur (BNA) popart zmianę przepisów prawnych i procedur administracyjnych ...

Płynie ropa z USA na Białoruś

Amerykanie rozpoczynają dostawy swojej ropy na Białoruś. Transakcję udało się dopiąć przy współpracy firm ...