Akcje PGE, Tauronu, Enei rosną. Inwestorzy liczą na fuzję?

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

W poniedziałek rosną notowania koncernów energetycznych – PGE, Tauronu i Enei. To może być reakcja na ostatnie doniesienia o planowanych zmianach w sektorze energetycznym.

Do godz. 15.30 w poniedziałek kurs Polskiej Grupy Energetycznej rósł nawet o 13 proc., do 7,59 zł, Tauronu o 12 proc., do 2,79 zł, a Enei o 9 proc., do 7,92 zł. W piątek Polityka Insight doniosła, że rząd planuje powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) na bazie należącej do PGE spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. To tam miałyby trafić krajowe elektrownie węglowe. Kolejnym krokiem miałaby być fuzja PGE, Tauronu i Enei.

Pomysł wydzielenia elektrowni na węgiel z grup energetycznych zaproponowały władze PGE. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin oficjalnie przyznał, że akceptuje ten pomysł. Zrzucenie węglowego balastu dałoby wytwórcom energii możliwość realnej transformacji i pozyskania tańszego finansowania na zielone inwestycje.

Ponadto w piątek późnym wieczorem resort aktywów poinformował, że rząd przygotowuje strategię transformacji sektora energetycznego. Stwierdził, że nadrzędna jest ochrona miejsc pracy przy jednoczesnym zagwarantowaniu stabilnego funkcjonowania energetyki i górnictwa na najbliższe dziesięciolecia. – Strategia transformacji energetyki zostanie przedstawiona niebawem, a ważnym jej elementem będą nie tylko konsultacje społeczne, ale również ustalenia z Komisją Europejską oraz przeprowadzenie procesu legislacyjnego – poinformowało MAP w komunikacie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naftowe bajki szefa Rosneftu

Prezes państwowego koncernu Rosneft odkrył możliwości wzrostu wydobycia rosyjskiej ropy aż o ponad połowę. ...

Kraje rozwijające się są liderami transformacji energetycznej

Urugwaj, Kenia, nawet Chiny stają się światową awangardą pod względem OZE. Cóż, nie mają ...

Bardzo drogi polski prąd

Tylko w siedmiu krajach Europy prąd jest mniej dostępny dla obywateli niż w Polsce. ...

Niska dywidenda z Energi

Zarząd Energi rekomenduje do podziału między akcjonariuszy 202,9 mln zł. Oznacza to wypłatę 49 ...

Gdyby nie opłata emisyjna, za paliwa płacilibyśmy mniej

Benzyny i diesel są dziś znacznie droższe niż rok temu, i to mimo dużego ...

Białoruś w kleszczach rosyjskiej ropy

Mińsk nerwowo szuka sposobów zakupu ropy poza Rosją. Wszystkie wydają się mało realne. Białoruskie ...