Raport BP: olbrzymi wzrost energii z OZE w 2019 r.

Adobe Stock

W minionym roku w światowej energetyce powiało ostrożnym optymizmem. Pozytywy to spadek udział węgla w produkcji energii; rekordowe wykorzystanie źródeł odnawialnych i atomu. Polska też zanotowała kilka pozytywnych zmian. Jednak wciąż pozostajemy wśród głównych trucicieli Europy, a nasza energetyka węglem stoi.

 

Dziś koncern BP opublikował 69 edycję najbardziej prestiżowego i najstarszego raportu energetycznego – BP Statistical Review of World Energy 2020. BP przygotowuje raport od 1965 r. Sam rynek energii koncern analizuje jeszcze dłużej – od 1952 r. Na pewno wyjątkowy będzie raport jubileuszowy. 70 edycja – która ukaże się za rok, opisze świat ogarnięty pandemią.
Teraz mamy obraz tuż przed katastrofą. Przyznał to we wstępie do publikacji Bernard Looney prezes koncernu.

„Pandemia COVID-19 może okazać się najbardziej tragicznym i destrukcyjnym wydarzeniem, które wielu z nas kiedykolwiek przeżyje. Gdy to piszę – w połowie czerwca 2020 – ponad 400 tysięcy ludzi na całym świecie straciło życie z powodu infekcji. Miliony cierpią z powodu zablokowania gospodarek na całym świecie(…) Ten połączony szok zdrowotny i ekonomiczny z pewnością przekształci świat, środowisko gospodarcze, polityczne i społeczne, w którym wszyscy żyjemy i pracujemy.(…)

Farma fotowoltaiczna w San Luis de la Paz w Meksyku/Bloomberg

W tym kontekście tegoroczna edycja raportu stanowi aktualne przypomnienie światowych trendów energetycznych sprzed kryzysu. Niektóre aspekty są zachęcające – szczególnie silny wzrost rynku energii odnawialnej. Dzięki inwestycjom w wiatr i energię słoneczną, energia odnawialna zanotowała rekordowy skok o 40 proc. Jednocześnie zużycie węgla spadło po raz czwarty w ciągu sześciu lat. W globalnym koszyku energetycznym udział węgla jest najniższy od 16 lat.

Górnicy w kopalni na ŚląskuBloomberg

Ale inne aspekty systemu energetycznego nadal wywołują obawy o przyszłość. (…) Odnawialne źródła energii muszą rosnąć jeszcze szybciej, by w ciągu następnych trzech dekad zdekarbonizować sektor energetyczny. Bardziej niepokojący jest trend emisji dwutlenku węgla. Spowolnienie wzrostu emisji do 0,5 proc w 2019 r. może dawać pewne podstawy do optymizmu. Ale to spowolnienie należy rozpatrywać w kontekście dużego wzrost emisji (o 2,1 proc.) w 2018 r. Średnioroczny wzrost emisji CO2 w latach 2018 i 2019 był większy niż jego średnia z dekady. Świat, który wyłoni się z kryzysu COVID-19 będzie musiał dokonać decydujących zmian, aby przejść na bardziej zrównoważoną ścieżkę” – podkreślił prezes BP.

Shutterstock

W minionym roku świat wykorzystał o 1,3 proc. więcej energii w ujęciu rocznym i jedynym pozytywnym faktem było, że wzrost konsumpcji okazał się dwa razy mniejszy od tego sprzed dwóch lat. Chiny pozostają największym konsumentem energii, a największy udział we wzroście mają Indie i Indonezja. Natomiast USA i Niemcy zanotowały największy spadek zużycia energii.

Emisja gazów cieplarnianych spowolniła (wzrost wyniósł 0,5 proc.). Głównym surowcem energetycznym pozostała ropa. Jej zużycie zwiększyło się o 0,9 proc. Zapotrzebowanie świata na gaz skoczyło o 2 proc., co zwiększyło udział tego surowca w bilansie energii pierwotnej do 24,2 proc.
Wydobycie węgla było mniejsze o 0,6 proc. Najbardziej urosło w Chinach (1,5 proc.) i Indonezji, a spadł w USA i Niemczech.

Wydobycie ropu w basenie Permian w Teksasie/Bloomberg

Udział węgla w globalnym bilansie energetycznym spadł do 27 proc., ale to wciąż więcej aniżeli udział dużo czystszych źródeł jak gaz ziemny czy OZE. Te ostatnie zanotowały dobry rok. Rosła produkcja prądu z OZE, a liderzy to Chiny, USA i Japonia. Również elektrownie wodne zwiększyły swój udział w produkcji energii. Najbardziej w Chinach, Turcji i Indiach. Aż o 3,2 proc. zwiększyła się produkcja prądu z atomu. Jest to najszybszy wzrost od 16 lat. Tu prym wiodły Chiny i Japonia powracająca do energetyki nuklearnej po katastrofie w Fukushimie (2011 r).

Spadek popytu, a co za tym idzie cen, zanotował rynek minerałów stosowanych w nowych technologiach m.in autach elektrycznych. Kobalt staniał o 54 proc. a lit o 31 proc.
Na tle świata w polskiej energetyce minionego roku pojawiły się pozytywne zjawiska. Pytanie tylko: czy nie za późno? Emisja CO2 zmniejszyła się u nas o 4,9 proc. Wciąż jednak pozostajemy w niechlubnej czołówce trucicieli Europy po Niemczech, Wielkiej Brytanii, Turcji i Włoszech.

Elektrownia w Bełchatowie opalana węglem brunatnym

Popyt na ropę urósł o 1,2 proc., gazu o 2,3 proc. Wydobycie węgla spadło o 5,5 proc. a popyt o 8,4 proc., O 17,6 proc. zwiększyła się moc instalacji OZE w naszym kraju. Produkcja biopaliw urosła o 5,5 proc. a ich zużycie o 6,8 proc.

Polskie elektrownie wyprodukowały o 3,6 proc. mniej prądu. Dominującym surowcem do produkcji energii elektrycznej w Polsce pozostaje węgiel. Różnica jest tu ogromna. Węglowe elektrownie wyprodukowały 121,9 TWh prądu. Ze źródeł odnawialnych – 23,1 TWh, a z OZE – 14,8 TWh. Więcej węgla niż w Polsce do produkcji prądu zużyli w Europie tylko Niemcy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz trudniej o finansowanie węgla

Magdalena Bartoś, dyrektor zarządzająca PGE ds. finansowych przyznała, że spółkom energetycznym jest coraz trudniej ...

Orlen szuka projektanta farmy wiatrowej

Wybrany doradca techniczny ma przygotować wstępny projekt morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim, projekt ...

Taniego LNG będzie coraz więcej

Ceny skroplonego gazu mocno spadają. Po starcie gazoportu powinna na tym skorzystać Polska. Także ...

Putin: Będziemy współdziałać z OPEC

Prezydent Rosji jest zdania, że jeżeli dojdzie do przedłużenia decyzji o zamrożeniu wydobycia ropy, ...

Firmy energetyczne grożą pozwami za ceny prądu

Nie wszyscy sprzedawcy dostaną od państwa pełną rekompensatę za zamrożenie cen prądu w 2019 ...

Trudna zima dla Francji i Wielkiej Brytanii

Oba kraje mogą zimą ograniczyć o jedną trzecią ogrzewanie kraju. Ma to związek z ...