Tradycyjne elektrownie mają kłopot

Zasilana węglem brunatnym elektrownia Bełchatów z Grupy PGE jest największym w Polsce źródłem emisji CO2
Zasilana węglem brunatnym elektrownia Bełchatów z Grupy PGE jest największym w Polsce źródłem emisji CO2
Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Wyniki PGE pokazują dobitnie, że dobre czasy węglowej konwencjonalnej energetyki dobiegają końca. Rynek nieubłaganie się kurczy.

Raport z wynikami największej polskiej firmy energetycznej po trzech kwartałach 2019 r. nie zaskoczył rynku. – Spółka już wcześniej trafnie oszacowała swoje wyniki, teraz poznaliśmy przede wszystkim ich strukturę – mówi Tomasz Duda, dyrektor działu analiz Erste Securities Polska. Diabeł tkwi jednak w szczegółach: oceny wyników są skrajnie różne.
Wzrosty nie ulegają wątpliwości. Zysk netto grupy PGE po trzech kwartałach br. wzrósł z 416 mln zł w 2018 r. do 471 mln zł w roku bieżącym. Zysk operacyjny również jest lepszy: to 621 mln zł wobec 507 mln zł w 2018 r. Oczywiście, i EBITDA wygląda znacznie lepiej – 1677 mln zł w porównaniu z 1441 mln rok wcześniej.
Wstępne wyniki koncern przedstawił już dwa tygodnie wcześniej. – Generalnie PGE ma za sobą trzy słabsze kwartały: ostatni kwartał ubiegłego roku i dwa pierwsze bieżącego – mówił nam wówczas Kamil Kliszcz, analityk mBanku. – Był to okres ze spadkową dynamiką i raczej rozczarowujący rynek. Teraz mamy odwrócenie tego trendu – wydaje się, że trwałe i uzasadniające oczekiwanie wzrostu wyników w kolejnych kwartałach – dodał.
Tomasz Duda jest znacznie mniej optymistyczny. – Przyglądając się wynikom, nie widzimy tu żadnych pozytywnych zmian odnośnie do pozycji rynkowej spółki. Firma traci rynek na rzecz innych jego uczestników – podsumowuje. Wygląda na to, że PGE udało się zabezpieczyć sobie w kontraktach na bieżący rok dobre ceny, ale w tym roku powtórzenie tej sztuki może się nie udać. – Należy się spodziewać sporo niższych marż w segmencie wytwarzania w przyszłym roku – wskazuje.
Zresztą, nawet sam koncern nie próbuje rozbudzać nadziei. Na 2020 r. firma zapowiada spadki EBITDA w Energetyce Konwencjonalnej (choć w tym roku właśnie ten segment wypada najlepiej), OZE, Obrocie i ciepłownictwie. Stabilnie ma wyglądać jedynie Dystrybucja.
Bloomberg
 – Rynek energetyki konwencjonalnej będzie się zwijać – przestrzega Duda. – PGE potwierdziła nasze oczekiwania podczas swojej konferencji wynikowej. Elementem kompensującym niskie marże mogą być wolumeny, ale i pod tym względem 2020 r. może być bardzo trudny: rośnie konkurencja nowych mocy OZE, import powinien być wciąż bardzo mocny, przyszły rok zapewne przyniesie kolejny spadek popytu na energię – wylicza analityk.
Nic zatem dziwnego, że – pomimo prognozowanego spadku EBITDA w segmencie OZE – koncern zapowiada dalszą rozbudowę posiadanego potencjału. Chodzi tu o farmę fotowoltaiczną w Bełchatowie o mocy 60 MW, która miałaby powstać w miejscu dawnego składowiska odpadów paleniskowych. – Konsekwentnie wzmacniamy naszą pozycję lidera w sektorze odnawialnych źródeł energii – podkreśla prezes PGE Henryk Baranowski.
Z tą opinią zgadza się Tomasz Duda. – PGE jako jedyna buduje rzeczywiście farmy wiatrowe, inne spółki są znacznie mniej aktywne. Spółka ma przyszłościowe projekty offshore i nie rozwija OZE na bazie kupowania farm z początku dekady, lecz na projektach opartych na nowoczesnych technologiach. To znacznie bardziej perspektywiczne podejście – kwituje. Tyle że na owoce tego podejścia przyjdzie jeszcze długo poczekać

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom spłaci dług?

Rosyjski koncern zarezerwował w swoich finansach całą kwotę zasądzoną w Sztokholmie na rzecz ukraińskiego ...

B. prezes PKN Orlen Andrzej Modrzejewski w zarządzie czeskiego Unipetrolu

Były prezes PKN Orlen w latach 1999-2002 Andrzej Mikołaj Modrzejewski oraz prezes Grupy Hoteli ...

Jaka powinna być polska energetyka przyszłości

Energetyka nieuchronnie musi się zmieniać. Jak jednak te zmiany odpowiedzialnie przeprowadzić w polskich warunkach. ...

Nowa oferta ma napędzić sprzedaż paneli

Spółka zajmująca się montażem systemów fotowoltaicznych liczy na 20-30-proc. podniesienie sprzedaży systemów fotowoltaicznych w ...

Nowy model regulacji OSD „bez marchewki”

URE zdecydował o wprowadzeniu nowego modelu regulacji dużych dystrybutorów energii z elementami jakościowymi. Zostanie ...

Ruszył konkurs na prezesa i wiceprezesów Enei

Rada nadzorcza Enei ogłosiła konkurs na nowy zarząd spółki. Jest to związane z upływem ...