URE: Potrzebne wyższe obligo na energię

Fotorzepa, Marta Bogacz

Urząd Regulacji Energetyki chce wyższego obowiązku sprzedaży energii przez giełdę. Od stycznia wzrosło ono dwukrotnie, do 30 proc.

– Nie wykluczam podniesienia na agendę tematu wyższego obligo dla wytwórców zobowiązanych. Obecny poziom najwyraźniej nie wystarcza – uważa Maciej Bando, prezes URE. Jego niepokój budzi brak referencyjnej ceny na rynku terminowym Towarowej Giełdy Energii. Na przełomie maja i czerwca ceny oscylowały między 320-330 zł/MWh. – Przy wystawianiu tak symbolicznych ilości energii do sprzedaży taki poziom ceny wpływa na cały indeks – tłumaczy Bando. URE bada scenariusz związany ze spekulacją na TGE. Dlatego jednym z pytań, jakie skierował do uczestników rynku była kwestia wyjaśnienia możliwej sytuacji  dotyczącej sprzedawania pewnej puli energii po niskiej cenie, a następnie odkupowania (przez ten sam podmiot lub podmioty powiązane) prądu czterokrotnie drożej.
Bando nie wskazuje jednak poziomu obligo, które uchroniłoby przed takimi machinacjami i zapewniło większą płynność rynku. – Dziś prowadzimy kilka postępowań wyjaśniających w przyczyn zwyżki. W przyszłym tygodniu będziemy podejmować dalsze decyzje – mówi tylko.
Ocenia, że przy trwającej weryfikacji uda się wykazać płytkość tego rynku, co da podstawę do sformułowania wniosku o wyższe obligo. Przyznaje jednak, że konieczne może okazać się połączenie tego narzędzia z lepszą animacją rynku. Taki postulat zgłosiło Towarzystwo Obrotu Energią, które jest reprezentacją spółek handlujących prądem należących do dużych grup energetycznych.
Regulator nie zgadza się jednak z wnioskiem TOE o wprowadzenie wyższych depozytów dla handlujących. Skutkiem takiego działania mogłoby być wyeliminowanie z rynku małych graczy. – Każdy prywatny podmiot jest dziś na wagę złota. Próby administracyjnego wyeliminowania małych firm obrotu uznam za nieuzasadnione niszczenie konkurencji. Przy podniesieniu depozytów i tak niskich obrotach część firm może wypaść z rynku – argumentuje Bando.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Paryżu o klimacie

W stolicy Francji trwa szczyt klimatycznego ONZ. Podstawowa kwestia, redukcja emisji CO2, rozbija się ...

Innowacje dla mniejszych strat w przesyle energii

Spółka Boryszew wprowadza innowacyjne rozwiązania dla polskiej energetyki. Właśnie rozpoczęła proces produkcji dwóch nowych ...

Rosjan może uratować tylko Posejdon

Ruszyła budowa greckiej części Gazowego Korytarza Południowego. Za cztery lata gaz z Azerbejdżanu dotrze ...

Polska benzyna drożeje najszybciej w Unii

Dynamika wzrostu cen na polskich stacjach jest niepokojąca. W minionym roku benzyna w Polsce ...

Zmiany w radzie nadzorczej Lotosu

Z dotychczasowego składu Grupy Lotos odwołano pięć osób; powołano też pięć. Przewodniczącym został Robert ...

Gazprom wychodzi z Estonii

Po Litwie i Łotwie Gazprom opuszcza też Estonię. Rosjanie wycofają się z akcjonariatu estońskiego ...