Zużycie energii pierwotnej, czyli pozyskiwanej bezpośrednio z odnawialnych i nieodnawialnych zasobów naturalnych, spadło w ubiegłym roku w Polsce o 2,2 proc., a nasz udział w jej globalnej konsumpcji wyniósł 0,7 proc. – wynika z najnowszego raportu The Energy Institute. Tradycyjnie kluczowe znaczenie miał tu węgiel, następnie ropa naftowa, gaz ziemny i na końcu odnawialne źródła energii oraz hydroenergetyka (w raporcie OZE i hydroenergetyka traktowane są jak odrębne źródła energii pierwotnej).
Czytaj więcej
W ciągu ledwie 1,5 miesiąca do polskiego budżetu trafiło blisko 3 mld zł ze sprzedaży uprawień do...
energia pierwotnaZużycie ropy wzrosło nad Wisłą o około 7 proc. Z kolei konsumpcja gazu spadła o 19,9 proc. To przede wszystkim konsekwencja działań Orlenu, który po przejęciu Lotosu i PGNiG już w zdecydowanej większości zabezpiecza dostawy obu surowców nad Wisłę. Warto również pamiętać, że decyduje o skali dostaw ropy na Litwę i do Czech, gdzie ma rafinerie w Możejkach oraz Litvinovie i Kralupach.
The Energy Institute wyliczył, że w ubiegłym roku o 18,2 proc. zwyżkowała w Polsce produkcja z OZE, a zużycie węgla spadło o 5,2 proc. W następstwie zmian w strukturze wykorzystania energii pierwotnej nasz kraj zmniejszył o 4,6 proc. (do 295,7 mln ton) emisję CO2 związaną z produkcją energii. Tym samym udział Polski w globalnej emisji wyniósł 0,9 proc.
Czytaj więcej
Krajowe zużycie energii elektrycznej spadło o 5,26 proc. w skali roku i wyniosło 13,05 TWh w maju...