Reklama
Rozwiń

Wstrzymana nacjonalizacji francuskiego giganta energetycznego

Francuski Urząd Nadzoru Rynków Finansowych (AMF) zawiesił przejęcie koncernu EDF przez francuski rząd do czasu, aż paryski sąd rozpatrzy pozew akcjonariuszy mniejszościowych, którzy zakwestionowali transakcję. Paryż jest niezadowolony z pracy EDF.

Publikacja: 26.01.2023 11:39

Elektrownia atomowa EDF

Elektrownia atomowa EDF

Foto: Bloomberg

Francuski rząd, który planuje całkowitą nacjonalizację potężnie zadłużonego koncernu, ogłosił w miniony piątek, że kontroluje około 93 proc. praw głosu w EDF („Electricite de France SA), co daje mu prawo do rozpoczęcia procesu wykupu akcjonariuszy mniejszościowych. Rząd ogłosił, że nie kupi tych akcji do czasu decyzji sądu.

EDF potwierdziło dziś tę decyzję w komunikacie prasowym, zaznaczając, że w środę postanowiło nie finalizować wykupu do 2 maja, kiedy to spodziewana jest decyzja sądu.

Czytaj więcej

Francuska „remontada” energetyczna: 40 reaktorów w sieci

Według spółki rząd w Paryżu zobowiązał się do kontynuacji wykupu pakietów mniejszościowych, jeśli transakcja zostanie zatwierdzona przez sąd, a w przypadku jej unieważnienia do zwrotu akcjonariuszom zakupionych już papierów wartościowych.

„W przypadku, gdy rząd francuski zdecyduje się otworzyć zmodyfikowaną wstępną uproszczoną ofertę publiczną … po korzystniejszej cenie w wyniku i po decyzji sądu apelacyjnego w Paryżu, to zapłaci akcjonariuszom i / lub posiadaczom obligacji zamiennych zielone obligacje o dodatkową kwotę” – głosi komunikat EDF.

Grupa akcjonariuszy mniejszościowych, którzy złożyli pozew zarzuca, że oferowana przez państwo cena za akcje EDF jest zbyt niska.

Czytaj więcej

Strajk w 6 elektrowniach jądrowych. EDF odracza uruchomienie 5 reaktorów

Francuskie władze są niezadowolone z tego jak EDF zarządza siłowniami jądrowymi Francji. W grudniu EDF przedłużyła do czerwca 2023 r remont dwóch reaktorów jądrowych, co skomplikuje zimą produkcję prądu we Francji i krajach sąsiednich, donosi Bloomberg.

Jak zauważa agencja w nawiązaniu do komunikatu EDF, uruchomienie reaktora Penly-2 zostało przesunięte z 29 stycznia na 11 czerwca, a ponowne uruchomienie reaktora Golfech-1 z 18 lutego na 11 czerwca.

Według agencji prace remontowe przy dwóch kolejnych reaktorach także są przedłużane, ale na krótszy okres. Reaktor Civaux-2 rozpocznie pracę w lutym, a Cattenom-3 w marcu.

Wcześniej minister gospodarki i finansów republiki Bruno Le Maire powiedział, że francuskie władze spodziewają się, że do końca stycznia w kraju będzie działać 45 reaktorów jądrowych, a obecnie pracuje ich 41.

Czytaj więcej

Francuski rząd podał cenę za akcję EDF w planowanym wezwaniu

Część krajowych reaktorów jądrowych została wyłączona z powodu planowych napraw. Wiosną 2022 r na 12 reaktorach wykryto ślady korozji na spawach łączących rury awaryjnego układu chłodzenia. Wtedy EDF obiecywał do zimy uruchomić wszystkie wyłączone reaktory, aby uniknąć niedoborów energii w kraju.

Z tego zobowiązania koncern się nie wywiązał. Zamiast tego wezwał Francuzów do ograniczenia zużycia prądu o 1-5 proc. w wypadku łagodnej zimy i o 15 proc. w wypadku mroźnej.

Elektroenergetyka
Bałtowie za cenę 3 mld zł pożegnają się z poradziecką energetyką. Pomoże Polska
Elektroenergetyka
Prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot. Co po węglu w Grupie Tauron. Spółka ma plan
Elektroenergetyka
Ministerstwo Przemysłu chce zwiększyć szansę, aby powstały nowe elektrownie gazowe
Elektroenergetyka
Polska wschodnią flanką w energetyce? Enea proponuje zimną rezerwę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Elektroenergetyka
Jak pomóc energetycznie Ukrainie? Polacy mają propozycje
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku