Francuska „remontada” energetyczna: 40 reaktorów w sieci

Francja mająca największy na świecie udział energetyki jądrowej (70 proc.) w sieci energetycznej zanotowała pierwszy duży sukces. 9 grudnia udało się podłączyć do sieci 40 reaktorów (na 56 w kraju) wobec zaledwie 24 w końcu sierpnia. Klienci największego producenta EDF zmniejszyli w listopadzie zużycie prądu o 10 proc. r. /r. To dobre wiadomości, ale nie oznaczają końca problemów tej zimy.

Publikacja: 11.12.2022 22:25

Francuska „remontada” energetyczna: 40 reaktorów w sieci

Foto: Adobe Stock

Kryzys energetyczny w Europie, konsekwencja rosyjskiej napaści na Ukrainę i zachodnich sankcji na agresora, zmusił Francję do importowania energii pierwszy raz od 42 lat. Powtarzające się korozje rur w systemie chłodzenia reaktorów i zaplanowane wcześniej przeglądy techniczne elektrowni jądrowych sprawiły, że 25 sierpnia pracowało normalnie 24 reaktory, a 32 były wyłączone — pisze francuska prasa za AFP.

EDF podała o włączeniu w ostatni piątek trzech kolejnych reaktorów (Bugey 3, Dampierre 3, Cattenom 4), daje to łączną liczbę 40 sprawnych o łącznej maksymalnej mocy 39 GW na 61 GW całego parku, 16 jest nadal serwisowanych lub w naprawie. Minister gospodarki Bruno Le Maire i nowy prezes EDF Luc Rémont udali się do siłowni w Penly (Normandia), która ma wznowić produkcję w połowie stycznia.

Rządowy sygnał ostrzegania ludności o przerwach w dostawach prądu, EcoWatt zamierzał w piątek rano nadać sygnał pomarańczowy (ma dyspozycji jeszcze zielony i czerwony), ale po południu zmienił go na zielony, oznaczający normalną sytuację W piątek wieczorem z tej aplikacji skorzystało 2 mln Francuzów.

Czytaj więcej

Francuski gigant energetyczny ostatecznie porzuca Rosję

RTE, operator sieci wysokiego napięcia notuje spadek korzystania z prądu o 8,3 proc. w ostatnim tygodniu mimo temperatur koło zera. EDF poinformowała, że w listopadzie jej klienci, osoby fizyczne (ok. 70 proc.) i firmy (55-60 proc.) zużyli 10 proc. mniej elektryczności wobec listopada 2021. W ciągu ostatnich 2 miesięcy 60 tys. klientów wybrało opcję Tempo niższych stawek za niekorzystanie z prądu w okresach szczytowego poboru.

Na razie nie ma więc zagrożenia dla dostaw elektryczności. Minister transportu Clément Beaune odpierał zarzuty uczestników programu w kanale France 2, że władze niepotrzebnie straszą ludzi. Tłumaczył, że lepiej przygotować wszystkich na możliwość przerw w dostawie prądu, do braku światła i ogrzewania. zapewniał, że władze robią wszystko, by do przerw nie dochodziło, a jeśli już, to żeby były krótkotrwałe i sporadyczne.

Największy w Niemczech dostawca elektryczności, konglomerat RWE jest optymistą, że dostawy prądu będą stabilne tej zimy. Prezes Markus Krebber powiedział nawet w wywiadzie prasowym, że „Niemcy będą tej zimy eksportować więcej elektryczności do Francji niż dotąd. Problemy francuskich elektrowni jądrowych są także powodem, dla którego tak wiele elektron gazowych działa w Niemczech. Jestem jednak rozsądnym optymistą, że przetrwamy dobrze tę zimę z elektrycznością” — cytuje go Reuter. Niemieckie rezerwy gazu ziemnego wynoszą 95,53 proc. i jeśli Niemcy zakończą sezon grzewczy z zapasem 30-40 proc., to następna zima nie będzie większym problemem, jeśli wszędzie, gdzie można, będą oszczędności gazu — dodał.

Szef urzędu nadzoru energetyki, Klaus Müller zapewnił w majlu, że „podaż elektryczności jest absolutnie zapewniona. Liczne mechanizmy i rezerwy pozwolą utrzymać stabilną sieć nawet w napiętych sytuacjach. Uważamy za b. mało prawdopodobne niekontrolowane i powszechne przerwy w dostawach energii”.

Premier Szwecji Ulf Kristersson wezwał obywateli o oszczędzanie elektryczności. — Wielu Szwedów robiło to dotąd tylko z powodu kosztów. Teraz zwracamy się do nich o oszczędzanie, aby zmniejszyć ryzyko przerw w dostawach — powiedział. Operator sieci Svenska Kraftnat podał, że nie ma spodziewanych braków mimo okresowego wyłączenia największego w kraju reaktora Oskarshamn 3.

W sąsiedniej Finlandii znów odroczono uruchomienie nowego reaktora.

Atom
Rząd przeznaczy 60 mld zł na elektrownię jądrową. Teraz czas na Brukselę
Atom
Rząd zajmie się wsparciem finansowym budowy elektrowni jądrowej
Atom
Czesi inwestują w atom. Połowa prądu bez szkodliwych emisji
Atom
Andrzej Jarczyk prezes TUW PZU: Jesteśmy gotowi uczestniczyć w ubezpieczeniu polskiej elektrowni jądrowej
Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy