Ogłoszono stan zagrożenia. W systemie energetycznym brakuje mocy?

W systemie energetycznym brakuje mocy. Operator ogłasza stan zagrożenia. Obaw o dostawy energii - jak podaje PSE - nie ma. Wszystkie elektrownie, które mają kontrakty muszą spełnić swoje obowiązki i dostarczyć zakontraktowaną wcześniej moc do produkcji prądu.

Publikacja: 23.09.2022 13:09

Ogłoszono stan zagrożenia. W systemie energetycznym brakuje mocy?

Foto: Adobe Stock

W piątek, 23 września 2022 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okresy zagrożenia na rynku mocy (dostaw energii -red) w godz. 19-20 i 20-21. Jest to sygnał tylko dla jednostek rynku mocy, by w tych godzinach zrealizowały swoje obowiązki mocowe. - Ogłoszenie okresu zagrożenia nie ma wpływu na odbiorców energii elektrycznej - podkreśla PSE, uspokajając, że nie chodzi o fizyczny brak mocy do produkcji energii, ale kurczącą się rezerwę na wypadek nagłego zdarzenia, którego nie można wykluczyć. - Ogłoszenie okresu zagrożenia wynika z braku wystarczającej rezerwy w systemie. Ta sytuacja jest spowodowana ubytkami awaryjnymi jednostek wytwórczych oraz niską generacją OZE, zwłaszcza w szczycie wieczornym - podaje PSE.

Czytaj więcej

Horrendalnie drogi węgiel dla energetyki. Związki ujawniły cenę

Zgodnie z umowami, w ramach obowiązków mocowych jednostki wytwórcze będą musiały dostarczyć odpowiedni poziom mocy w systemie, a jednostki redukcji zapotrzebowania (DSR) ograniczyć swoje zapotrzebowanie. Dostawcy na rynku mocy otrzymują za to wynagrodzenie.

Okres zagrożenia na rynku mocy to informacja dla elektrowni, które podpisały umowy mocowe, że na sygnał operatora muszą dostarczyć zakontraktowaną moc, niezależnie czy mają własne kłopoty czy też nie. W przeciwnym wypadku muszą zapłacić kary. Podobne umowy podpisały także przedsiębiorstwa, które na wezwanie operatora będą musiały zredukować pobór energii.

PSE może skorzystać z tej opcji, kiedy rezerwy mocy spadają poniżej poziomu określonego w wewnętrznych regulacjach operatora. się W piątek wiele elektrowni zgłosiło częściowe ubytki mocy z powodu awarii lub w efekcie oszczędzania węgla na zimę. Zbyt niska wietrzność także zadziałała negatywnie na dostępną moc do produkcji prądu.

- Wszyscy posiadający obowiązki mocowe (np. elektrownie lub jednostki redukcji zapotrzebowania, czyli DSR) muszą być gotowi do ich realizacji, za co dostają wynagrodzenie. W ostatnich dniach wiatr także daje mniej energii. Dzisiaj to ok. 150 MW z tego źródła, a kilka bloków zgłosiło ubytki. Z tych powodów w szczycie zapotrzebowania, czyli w godz. 19-21, prognozowana rezerwa była niewystarczająca. Wczoraj skorzystaliśmy z pomocy z zagranicy – wyjaśnia w komentarzu dla „Rzeczpospolitej” biuro prasowe PSE.

Czytaj więcej

Będzie interwencja na hurtowym rynku energii. Rząd ustala maksymalne ceny
Elektroenergetyka
Zalew zielonej energii nie stał się majówkowym bólem głowy
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Elektroenergetyka
W maju ruszy przetarg na odbiór przesyłanej energii z Ukrainy nową linią
Elektroenergetyka
Niemcy wyłączyli elektrownie jądrowe. Będą zmuszeni importować prąd z Polski?
Elektroenergetyka
Wysokie dopłaty za prąd? Można ich uniknąć
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Elektroenergetyka
Jest szansa na tańszy prąd dzięki nowym taryfom
Elektroenergetyka
Niższe ceny prądu? Nieprędko