Prąd drogi jak nigdy

Cena energii elektrycznej w Polsce przebiła kolejny rekord. Pod koniec dnia MWh godzina kosztowała 745,43 zł. To najwyższa cena w historii notowań. To efekt m.in. rosnących uprawnień do emisji C02, które wczoraj kosztowały 70 euro za tonę. Drugą stroną medalu są duże przychody budżetu z tego tytułu.

Publikacja: 23.11.2021 19:16

Prąd drogi jak nigdy

Foto: Adobe Stock

Notowania na Towarowej Giełdzie Energii kolejny raz w tym roku wskazały rekordowo wysokie ceny energii w kontrakcie TGEBase. 1 MWh kosztowała z dostawą na jutro już blisko 750 zł. Rok temu o tej samej porze roku, cena była trzy razy niższa od obecnej. To przede wszystkim efekt rekordowych cen uprawnień do emisji CO2, które w poniedziałek 22 listopada osiągnęły poziom 70 euro za tonę.

Pod koniec października odbyło się webinarium organizowane przez firmę Vertis pt. „EU ETS for shipping: getting ready to ride the wave”. Podczas tego spotkania firma Vertis przedstawiła swoje najnowsze projekcje cenowe dla uprawnień EUA w okresie do 2030 r. Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w swoim co miesięcznym raporcie przytacza możliwe scenariusze wzrostu cen ujęte w tej prezentacji. W scenariuszu pro-wzrostowym ceny uprawnień mogą wzrosnąć w następnym roku aż do ok. 110 euro (z ok. 70 euro obecnie). Natomiast na koniec obecnego okresu EU ETS, ceny mogą być jeszcze wyższe i osiągnąć wartości nawet ok. 170 euro. Z kolei w alternatywnym scenariuszu projekcje są bardziej ostrożne – w 2022 r. ceny mogą oscylować wokół 70 euro, a w 2030 r. – ok. 115 euro.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Co2
Będzie odroczenie tzw. podatku od ogrzewania? Polska buduje koalicję w UE
Co2
Raport NIK potwierdza: przychody z opłat CO2 wydatkowano źle
Co2
Przejadamy mniej środków na zieloną transformację. Ale kluczowy fundusz utknął
Co2
Termomodernizacja tylko certyfikowana. Aktualizacja programu Czyste Powietrze
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Co2
„Czyste powietrze” potrzebuje nowego finansowania