Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 00:21 Publikacja: 23.11.2021 19:16
Foto: Adobe Stock
Notowania na Towarowej Giełdzie Energii kolejny raz w tym roku wskazały rekordowo wysokie ceny energii w kontrakcie TGEBase. 1 MWh kosztowała z dostawą na jutro już blisko 750 zł. Rok temu o tej samej porze roku, cena była trzy razy niższa od obecnej. To przede wszystkim efekt rekordowych cen uprawnień do emisji CO2, które w poniedziałek 22 listopada osiągnęły poziom 70 euro za tonę.
Pod koniec października odbyło się webinarium organizowane przez firmę Vertis pt. „EU ETS for shipping: getting ready to ride the wave”. Podczas tego spotkania firma Vertis przedstawiła swoje najnowsze projekcje cenowe dla uprawnień EUA w okresie do 2030 r. Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w swoim co miesięcznym raporcie przytacza możliwe scenariusze wzrostu cen ujęte w tej prezentacji. W scenariuszu pro-wzrostowym ceny uprawnień mogą wzrosnąć w następnym roku aż do ok. 110 euro (z ok. 70 euro obecnie). Natomiast na koniec obecnego okresu EU ETS, ceny mogą być jeszcze wyższe i osiągnąć wartości nawet ok. 170 euro. Z kolei w alternatywnym scenariuszu projekcje są bardziej ostrożne – w 2022 r. ceny mogą oscylować wokół 70 euro, a w 2030 r. – ok. 115 euro.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polski Alarm Smogowy sprawdził ile wniosków do Programu pogłębionej termomodernizacji Czyste Powietrze złożono w...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijne...
Komisja Europejska zaproponowała zmianę unijnego prawa o klimacie, ustanawiając unijny cel klimatyczny na 2040 r...
Polska, Niemcy i 14 innych krajów wystosowało list do Komisji Europejskiej proponując wprowadzenie bardziej rygo...
Prezesi największych spółek elektroenergetycznych w kraju z nadzieją mówią o możliwości niepłacenia przez część...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas