Jak oszczędzać na rachunkach za prąd

Choć na inflację oraz trwający kryzys energetyczny nie mamy wpływu, to sami decydujemy o tym, ile energii zużywamy. To często pole do poważnych oszczędności.

Publikacja: 20.10.2022 03:00

Jak oszczędzać na rachunkach za prąd

Foto: Adobe Stock

Szukanie oszczędności w domowych rachunkach za prąd i ciepło nie musi wiązać się z dużymi wyrzeczeniami. Wystarczy włączyć oszczędzanie w wersji smart, czyli wyeliminować pewne zbędne i kosztowne nawyki, by nie tylko starczyło do pierwszego, ale i by w domowej kasie powstały oszczędności, które pozwolą zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Za szynkę będziemy płacić jeszcze więcej

Eksperci zgodnie podpowiadają kilka łatwych oszczędności. Radzą, by zmywarkę i pralkę włączać tylko, gdy są pełne. Można także prać w niższych temperaturach, to obniża zużycie energii.

Jeśli to możliwe, włączmy we wszystkich naszych urządzeniach, które wymagają podłączenia do prądu, tryb energooszczędny. Zawsze gaśmy światło, wychodząc z pomieszczeń. Jeśli naładujemy komputer czy telefon – wyłączmy je z gniazdka. Ładowarka odłączona od smartfona, która pozostanie w gniazdku, nadal pobiera prąd. Jeśli nie korzystamy z jakiegoś sprzętu – wyłączmy go. Włączony telewizor pozostawiony w drugim pokoju, to zbędne zużycie prądu.

Kolejne podpowiedzi. W kuchni dbajmy o to, żeby w naszej lodówce nie zbierał się lód. Oblodzona pobiera więcej prądu. Gdy coś gotujemy, dobierajmy odpowiedni rozmiar garnka do palnika. Gotujmy tylko tyle wody, ile potrzebujemy. W każdym z wymienionych przypadków oszczędzimy w ten sposób dużo energii. Jak najdłużej się da korzystajmy ze światła dziennego. Wymieńmy też żarówki na energooszczędne we wszystkich źródłach światła, to da realne oszczędności.

Czytaj więcej

dr Witold Choiński: Schabowy droższy i z importu

Poważne pole do oszczędności daje też ogrzewanie. Tu eksperci podpowiadają m.in. takie zaaranżowanie pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach, by kaloryfery nie były zakrywane meblami czy zasłonami. Dobra cyrkulacja powietrza przy odsłoniętych grzejnikach sprawi, że szybciej i efektywniej nagrzeją pomieszczenie. Wietrzenie pomieszczeń powinno być krótkie i intensywne. Dłuższe wietrzenie i schładzanie pomieszczeń warto robić przy wyłączonych grzejnikach.

Do lamusa odchodzi przegrzewanie mieszkań. Zdaniem ekspertów najlepiej utrzymywać w nich temperaturę 21–22 stopni Celsjusza. To temperatura odpowiednia dla naszego zdrowia. W pomieszczeniach, w których śpimy, zalecana temperatura powinna być jeszcze niższa.

Warto też pamiętać o uszczelnieniu okien i drzwi, by przez szpary nie uciekało nam ciepło i pieniądze.

Czytaj więcej

Można ubezpieczyć zapłatę czynszu

– Choć takie zmiany w codziennych nawykach w korzystaniu z energii mogą wydawać się nieznaczne, to systematycznie stosowane, miesiąc po miesiącu, będą przekładać się na realnie mniejsze rachunki. Oszczędność będzie tym większa, im więcej członków gospodarstwa domowego będzie się do nich stosować – mówi Natalia Marek, ekspertka firmy Intrum.

Zaleca też terminowe opłacanie rachunków. – Formalny dług np. wobec przedsiębiorstwa energetycznego powstaje, gdy od wymaganego terminu zapłaty upłynęło 30 dni. Od tej chwili przedawniona należność zacznie się powiększać o odsetki, które zostaną doliczone do rachunku i stopniowo będą powiększać zadłużenie, nie warto do tego dopuszczać – mówi Natalia Marek.

Foto: Rzeczpospolita

Ceny Energii
Rząd zapewni dostawy prądu, ale nie mówi, jak obniży jego cenę
Ceny Energii
Premier i minister finansów chcą obniżyć ceny prądu. Nie powiedzieli jak
Ceny Energii
Firmy będą miały więcej czasu na złożenie oświadczenia o zamrożonych cenach prądu
Ceny Energii
Orlen szacuje wzrost cen energii elektrycznej w kolejnych latach
Ceny Energii
Ceny prądu i gazu mocno spadły. Ale w portfelach tego nie odczujemy