Paulina Hennig-Kloska pytana o harmonogram powstania w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej, powiedziała, że czeka na oficjalną aktualizację polskiego programu jądrowego.
- Ona będzie do połowy roku przeprowadzona. Zweryfikuje harmonogram przyjęty przez naszych poprzedników i wtedy będę w stanie podać tę datę, która jest pewna — powiedział Hennig-Kloska. Wcześniej Ministerstwo Klimatu i Środowisko zapowiadało aktualizację PPEJ do końca roku i jak słyszmy w resorcie jest ona nadal aktualna. Mówił o niej niedawno w PAP także wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
Czytaj więcej
Ponad 50 proc. energii potrzebnej polskiej elektroenergetyce już za sześć lat ma pochodzić z OZE. Z kolei wydobycie węgla potrzebnego krajowym elektrowniom ma wynieść ok. 30 mln t., a kopalnie będzie można wcześniej zamknąć – To najważniejsze założenia Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r. (tzw. mała strategia energetyczna), który trafił do Komisji Europejskiej.
Maciej Bando: analizy dotyczące strategii energetycznej i programu jądrowego będą gotowe na przełomie roku
Co więcej, Maciej Bando, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, powiedział, że analizy dotyczące strategii energetycznej, programu jądrowego i miejsca w nim małych reaktorów jądrowych będą gotowe na przełomie roku.
- Mam nadzieje, że uda się nam te analizy zakończyć na przełomie roku i wówczas rozpoczniemy prace dotyczące wskazania kolejnych lokalizacji – powiedział na konferencji Gazterm w Międzyzdrojach Maciej Bando.